DEKANAT HRUBIESZÓW PÓŁNOC

STRZYŻÓW

We współpracy z Caritas diecezjalną powstały przy granicy dwa namioty, które są ogrzewane i oświetlone.

Biały Namiot nr 7 – Namiot Nadziei

W namiocie przyjmujemy uchodźców, którzy przekroczyli granicę Zosin-Uściług. Goście mają zapewnioną opiekę, podczas gdy czekają na transport do swoich miejsc destynacji. Na miejscu w namiocie uzyskują także podstawowe informacje, gdzie znajdą schronienie oraz pomoc w organizacji transportu. Zapewniamy ciepłe posiłki, herbatę, kawę oraz suchy prowiant. Kobiety z dziećmi znajdą miejsce na odpoczynek, przewinięcie oraz karmienie dziecka, a także zaopatrujemy je w pampersy, wilgotne chusteczki, słoiczki oraz musy. Dla starszych dzieci mamy kącik z kredkami, kolorowankami i zabawki. Znajdują się tu także łóżka polowe dla osób, które muszą odpocząć przed dalszą podróżą. W naszym „sklepiku” goście mogą zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty na najbliższe dni (np. szczoteczki, płyny kąpielowe czy środki higieny osobistej).

Zielony Namiot – Namiot Magazyn

W tym namiocie odbieramy transporty z darami, które sortujemy i rozdzielamy do aut, które przewożą dary na Ukrainę do szpitali i jednostek. Zaopatrujemy powyższe auta w żywność długoterminową, leki, opatrunki i inne niezbędne produkty, które akurat otrzymamy.

W obu miejscach wolontariusze są obecni 24 godziny na dobę, dzielimy się na 3 zmiany, aby zawsze goście, którzy odwiedzają nasz namiot byli zaopiekowani, a transporty z darami trafiły w odpowiednie miejsca.

Świadectwo Ojca Macieja Ziębca CSsR

Link:

https://www.facebook.com/100002150032545/videos/519084542913980/

Miało być krócej, miało być spokojniej, ale wyszło jak wyszło… to zmęczenie, temperatura, dużo spraw do ogarnięcia, ale się udało: kolejny „spontan film” z pozdrowieniami i pamięcią o Was, z granicy.

Dziękuje wszystkim, którzy piszą, pamiętają, wspierają, dzwonią! Dziękuje, bo dostajemy od Was mega dużo siły i czasami nawet „sprawy niemożliwe załatwiamy od ręki!

Nie zapominajcie o nas! Jesteśmy na prawdę małym przejściem granicznym, ale tym bardzo potrzebujemy wsparcia i dobrych serc!

Niech Jezus każdemu wynagrodzi ofiarowane dobro! Z błogosławieństwem, życzę kolorowych snów.

Plebania – na bieżąco trwa zbiórka darów, które wysyłane są na Ukrainę oraz zawożone do rodzin, które mieszkają na terenie parafii. Przyjmowanie na nocleg w domach na godziny, na dobę, kilka dni, udzielanie gościny, zaopatrywanie w potrzebne środki spożywcze, odzieżowe, środki czystości. Przewożenie osób do ośrodków recepcyjnych w Hrubieszowie i Horodle. Pomoc w rejestracji, założenia konta bankowego, zapisania dzieci do szkoły. Noclegi dla kierowców, którzy przewożą kobiety z dziećmi z Ukrainy do Polski. Pomoc na granicy, organizowanie gorących posiłków i napojów, pomoc w dalszej podróży np. organizowanie transportu do miejsca docelowego dla uchodźców. Pomoc finansowa i psychologiczna. Codzienna modlitwa w kościele parafialnym w intencji pokoju, w niedzielę modlitwa różańcowa przed Mszą św. również w intencji pokoju na Ukrainie.

Horodło

W parafii Horodło znajduje się punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy – tam  wielu naszych parafian i miejscowi duszpasterze się udzielają  jako wolontariusze. Ponadto przeprowadzona została zbiórka koców dla uchodźców, które zostały wysłane na Ukrainę. Codziennie zanosimy modlitwę o pokój na świecie.

Moniatycze

Parafia Moniatycze pomaga Ukrainie duchowo i materialnie. Modlimy się w intencji Ukrainy podczas każdej Mszy Św., a także przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz podczas Nowenny w środy każdego tygodnia.

Pomoc materialna polega na zbieraniu produktów żywnościowych, higienicznych i innych, niezbędnych dla ludności uciekającej z Ukrainy, środków, które przekazywane są bezpośrednio do punktu recepcyjnego w Hrubieszowie. Wcześniej (pierwsza partia) przekazane były do Dziekana Dekanatu. Ponadto ksiądz wikariusz czynnie uczestniczył w pomocy w punkcie recepcyjnym. Kilka rodzin z terenu parafii przyjęło uchodźców pod swój dach.

Szpikołosy

Parafia Szpikołosy wobec dramatycznej sytuacji wojennej  ludności Ukrainy podjęła następujące działania:

– Na każdej niedzielnej Mszy św. w modlitwie powszechnej zanoszone są modlitwy o pokój i zażegnanie konfliktu, a po błogosławieństwie mszalnym odmawia się modlitwę do Maryi – Matki Pokoju

– W czwartek po środzie popielcowej do soboty odbyła się 3-dniowa  akcja modlitewna z Mszą św. i wystawieniem Najświętszego Sakramentu wraz z odmówieniem Koronki do Maryi Matki Pokoju w int. Ukrainy i o pokój.

– Zgodnie z zaleceniem w niedzielę poprzedzającą Wielki Post i Środę Popielcową organizowane były zbiórki pieniężne na potrzeby poszkodowanych ludzi z Ukrainy, które przesłano na konto Caritas naszej Diecezji.

– Organizowane były także paczki – rzeczy materialne, przekazane do dekanalnego punktu pomocy w Strzyżowie

– Na terenie Parafii w miejscowości  Moroczyn w świetlicy wiejskiej znajduje się 20 uchodźców, nad którymi opiekę objęło Koło Gospodyń Wiejskich i mieszkańcy wsi, przekazując im gorące posiłki.

Buśno i Białopole

Zbiórka darów dla Ukrainy i przekazanie ich na punkt graniczny w Zosinie. Parafia w Białopolu zbiera dary materialne jako pomoc dla uchodźców. Część została już przekazana. Zebrano też kwotę pieniężną na pomoc uchodźcom. Wielu naszych parafian przyjęło uchodźców do swoich domów prywatnie. Na terenie parafii w Szkole w Strzelcach przebywa 50 osób – matki z dziećmi. Organizowane są dla nich zbiórki żywnościowe i materialne poprzez parafię i gminę. 20 marca szkoła z parafią organizuje kiermasz, z którego dochód będzie przeznaczony dla uchodźców.

Dubienka

Zbiórka darów i pomoc na przejściu granicznym w Dorohusku. W parafii Dubienka na plebanii jest punkt przyjmowania i rozdzielania darów każdego dnia. Parafia współpracuje z Gminą, OSP, KGW. Na terenie parafii uchodźcy przebywają w dwóch świetlicach wiejskich oraz u wielu parafian. Przede wszystkim korzystają z toalety, posilają się i wyruszają w dalszą drogę. Na granicę rozwożone są posiłki dla służb medycznych, które nocują na terenie naszej parafii. Organizowane są wyjazdy po uchodźców na granicę.

Parafia Teratyn

Z zebranych środków finansowych zakupiliśmy leki oraz mleko dla uchodźców przebywających w punkcie pomocy w Mojsławicach oraz dla 4-osobowej rodziny (z 2-miesięcznym dzieckiem), która przybyła z Zaturzec  i zatrzymała się u jednej z rodzin na terenie parafii. Ponadto zebraliśmy i przekazaliśmy uchodźcom: produkty żywnościowe, środki czystości i higieny osobistej, kołdry, ręczniki, pampersy, wodę oraz słodycze i inne artykuły dla dzieci. Były to dary złożone przez parafian.

DEKANAT GRABOWIEC

Parafia Skierbieszów

W parafii od początku wojny na Ukrainie modlimy się nieustannie o pokój. Poza liturgiami parafialnymi wierni zapisują się każdego dnia na dyżury modlitewne w ciągu całej doby.

Fundacja św. Kiliana działająca przy naszej parafii zakupiła leki o wartości 1000 zł. i dostarczyła je na punkt recepcyjny przy granicy  w  Dołhobyczowie. Fundacja zakupiła też produkty żywnościowe dla Ukraińców.

Parafianie przygotowują posiłki dla uchodźców, którzy przebywają na terenie naszej parafii.

Parafia wraz z Gminą prowadzi zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary  dla uchodźców do GOK-u w Skierbieszowie. W pierwszym tygodniu wojny zebrano ponad 600kg i przekazano Caritas.

Parafia Trzeszczany

Modlimy się codziennie o pokój na Ukrainie. Parafianie zapisują się na  codzienną Msze św.  z przyjęciem komunii św. w tej intencji.

Parafia wraz z Gminą prowadzi zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe, chemiczne, nowe ubrania i inne potrzebne dary  dla uchodźców do GOK-u w  Trzeszczanach.

3 rodziny z Parafii przyjęło do swoich domów uchodźców i zapewnia im utrzymanie. Ponadto w GOK-u przebywa codziennie około 20 uchodźców, którym parafianie zapewniają całodzienne wyżywienie.

Ksiądz wikariusz wraz z młodzieżą i ministrantami, KSM i scholankami jeżdżą na granicę do Zosina i pomagają jako wolontariusze tak samo w punkcie recepcyjnym w Hrubieszowie.

Ponadto zebraliśmy dary w parafii i ofiary pieniężne  i przekazaliśmy bezpośrednio na Ukrainę do Czerwonogradu. Dary te zawiózł Ks. Mariusz z Gdeszyna.

Parafia Grabowiec

Modlimy  się codziennie o pokój na Ukrainie w czasie wieczystej adoracji. Parafia wraz z Gminą prowadzi zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe, chemiczne, nowe ubrania i inne potrzebne dary  dla uchodźców do GOK-u w  Grabowcu.

Ksiądz wikariusz wraz z młodzieżą  jeżdżą na granice do Dołhobyczowa i pomagają jako wolontariusze tak samo w punkcie recepcyjnym w Hrubieszowie

4 rodziny z Parafii przyjęło do siebie uchodźców.

Parafia przygotowuje również miejsca dla uchodźców przy starej  plebanii (dla około 20 osób).

Parafia Uchanie

Od  początku wojny na Ukrainie modlimy się nieustannie o pokój.

Parafia wraz z Gminą prowadzi zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary  dla uchodźców do GOK-u w Uchaniach .

1 rodzina przyjęła uchodźców do domu. 2 dzieci chodzi do szkoły w Uchaniach.

Parafia Miączyn

Modlimy się o pokój. Wraz ze strażakami prowadzimy zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary  dla uchodźców do świetlicy w Horyszowie, gdzie jest punkt recepcyjny.

2 rodziny z parafii przyjęły do swoich domów uchodźców i 1 dziecko chodzi do szkoły w Miączynie.

Parafia Gdeszyn

Modlimy się za Ukrainę. Wraz ze strażakami prowadzimy zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary  dla uchodźców do  Gmin bądź bezpośrednio na Ukrainę. Ksiądz proboszcz osobiście zawozi potrzebne rzeczy do Czerwonogradu na Ukrainę.

1 rodzina przyjęła uchodźców z Kijowa.

Parafia Horyszów 

Pamiętamy w modlitwach o Ukrainie. Wraz ze strażakami prowadzimy zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary  dla uchodźców do świetlicy w Horyszowie. Przebywa tam około 20 osób.

Kilka rodzin przyjęło też do swoich domów uchodźców

Parafia Zawalów

Nieustannie modlimy się o pokój na Ukrainie. Wraz ze strażakami prowadzimy zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary  dla uchodźców do świetlicy w Horyszowie bo tam jest punkt recepcyjny.

Parafianie zebrali dary w postaci ubrań, koców, leków i przekazali to księdzu proboszczowi z Gdeszyna, który bezpośrednio dostarczył to do Czerwonogradu na Ukrainie.

Ponadto ksiądz proboszcz zorganizował we współpracy ze znajomymi w Niemczech transport z potrzebnymi  produktami, który uda się na Ukrainę (cały TIR).

Parafia Świdniki

Modlimy się o pokój na Ukrainie. Wraz ze strażakami prowadzimy zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary dla uchodźców do świetlicy w Horyszowie, gdzie jest punkt recepcyjny

Parafia Tuczępy

Nieustannie modlimy się  za Ukrainę. Wraz ze strażakami prowadzimy zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Parafinie dostarczają produkty żywnościowe i inne potrzebne dary  dla uchodźców do Grabowca.

Ponadto Panie z Kół Gospodyń Wiejskich codziennie gotują obiady i zawożą na granicę do Zosina.

Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Fot. Diecezja Zamojsko-Lubaczowska