Tegoroczne wspomnienie wyjścia Izraela z niewoli Egiptu przypada w trudnym czasie pandemii, która stanowi dla nas pewną formę poddania dotychczasowej wolności nieznanym dotąd ograniczeniom. W tym czasie jeszcze bardziej dostrzegamy wielką wartość międzyludzkiego braterstwa, wspólnoty i czynów miłosierdzia – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach skierowanych do wspólnoty żydowskiej z okazji święta Paschy.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że Pascha, której świętowanie rozpoczynają dziś wyznawcy judaizmu na całym świecie, jest „wielkim uniwersalnym symbolem przejścia od zniewolenia do wolności, z ciemności do światła, ze śmierci do życia”.

„Św. Jan Paweł II, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, wskazywał, że jako dzieci jednego Boga, „pragniemy tworzyć trwałą więź prawdziwego braterstwa z ludem przymierza”.  W imieniu Konferencji Episkopatu Polski i katolików w Polsce pragnę życzyć, by święto Paschy przyniosło Wam prawdziwy wewnętrzny pokój i światło nadziei, a strapionym pocieszenie. Niech błogosławieństwo przedwiecznego Boga spłynie na każdą i każdego z Was” – napisał abp Gądecki.

BP KEP

Publikujemy pełną treść listu:

Szanowny Naczelny Rabin Polski
Pan Michael Schudrich
wraz ze Wspólnotą Żydów w Polsce

Szanowny Panie Rabinie wraz ze Wspólnotą Żydów w Polsce

Pascha, której świętowanie rozpoczynają dziś wyznawcy judaizmu na całym świecie, jest wielkim uniwersalnym symbolem przejścia od zniewolenia do wolności, z ciemności do światła, ze śmierci do życia.

Tegoroczne wspomnienie wyjścia Izraela z niewoli Egiptu przypada w trudnym czasie pandemii, która stanowi dla nas pewną formę poddania dotychczasowej wolności nieznanym dotąd ograniczeniom.  W tym czasie jeszcze bardziej dostrzegamy wielką wartość międzyludzkiego braterstwa, wspólnoty i czynów miłosierdzia.

Święty Jan Paweł II, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, wskazywał, że jako dzieci jednego Boga „pragniemy tworzyć trwałą więź prawdziwego braterstwa z ludem przymierza”.  W imieniu Konferencji Episkopatu Polski oraz katolików w Polsce, pragnę życzyć, by święto Paschy przyniosło Wam prawdziwy wewnętrzny pokój i światło nadziei, a strapionym pocieszenie. Niech błogosławieństwo przedwiecznego Boga spłynie na każdą i każdego z Was.

Hag Pesah Sameah – Radosnych Świąt Paschalnych.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, 8 kwietnia 2020 r.