W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego,  o godz. 19.30, przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapalił w oknie domu arcybiskupów poznańskich „Światło Wolności”. Włączył się w ten sposób w inicjatywę upamiętniającą symboliczny gest Jana Pawła II, solidaryzującego się z rodakami 13 grudnia 1981 r.

40 lat temu, 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Tamtego dnia Jan Paweł II oraz prezydent USA Ronald Reagan poprzez zapalenie świec wolności wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce. W nawiązaniu do tych historycznych gestów kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej zainicjował akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.  W tym roku, podobnie jak w poprzednim włączył się w nią przewodniczący polskiego Episkopatu.

W związku z rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, abp Gądecki przewodniczył też dziś Mszy św. w kościele o. dominikanów w Poznaniu. – Stan wojenny to ogrom bezprawia i krzywdy – mówił w homilii. Podkreślił też, że przebaczenie nie zakłada zapomnienia. „Przebaczenie jest tym, co pozwala nam szukać sprawiedliwości bez popadania w błędne koło zemsty bądź też w niesprawiedliwość zapomnienia” – podkreślił.

Homilia

W inicjatywę społeczną IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” obok Przewodniczącego Episkopatu włączyli się też inni biskupi. „Światło Wolności” zapalił m.in.  prymas Polski abp Wojciech Polak. „Niech prawdziwe światło wolności nigdy w nas nie gaśnie” – czytamy we wpisie na Twitterze archidiecezji gnieźnieńskiej.

BP KEP

Przewodniczący Episkopatu zapalił Światło Wolności, Poznań, 13.12.2021 r.

Zdjęcia: ps/ archidiecezja poznańska

 

BRAK KOMENTARZY