Solidarny duch Europy – to temat Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które odbędzie się w Poznaniu od 13 do 16 września. O oczekiwaniach związanych z tym spotkaniem opowiedział abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie na antenie Radia Emaus.

Przewodniczący Episkopatu Polski w rozmowie przed rozpoczynającym się w następnym tygodniu spotkaniem zaznaczył, że to on poprosił biskupów Europy, by omówili problem wolontariatu i solidarności. „W tym roku obchodzimy rocznicę Solidarności. Poza tym potrzebujemy nieustannie wracać do tej idei, która również wyrasta z chrześcijaństwa. Potrzebujemy solidarności między Kościołami w Europie i między narodami w Europie” – podkreślił metropolita poznański, mówiąc o tematach obrad.

Spotkanie w ramach CCEE wpisuje się w obchody 1050. rocznicy powstania pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Same obrady biskupów będą niejawne, ale – jak zapewnił Przewodniczący KEP – zostanie zorganizowanych kilka konferencji prasowych, podczas których będzie można dowiedzieć się na bieżąco o postępach prac rady. Metropolita poznański zaprosił jednocześnie wszystkich do udziału w wydarzeniach otwartych, wśród których są nieszpory, piątkowy koncert w Filharmonii Poznańskiej oraz niedzielna Eucharystia w katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

CCEE składa się z 33 przewodniczących episkopatów Europy. Do tego grona włączeni są również arcybiskupi Luksemburga, Monako, arcybiskup Cypru obrządku maronickiego, biskup Kiszyniowa oraz eparcha mukaczewski. Zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego wydarzenie jest bezprecedensowe, ponieważ po raz pierwszy w 1050-letniej historii poznańskiego biskupstwa spotka się w Poznaniu tak liczna reprezentacja biskupów całego kontynentu. „Wprawdzie sama rada nie ma takiej długiej historii jak nasza diecezja, niemniej po Soborze Watykańskim II to ona właśnie reprezentuje cały kontynent europejski” – powiedział.

Do głównych zadań CCEE, jakie wyliczył arcybiskup poznański, należą m.in. jednoczenie konferencji episkopatów Europy między sobą, wymiana myśli i współpraca, promocja dobra Kościoła, rozwój kolegialności w jedności z papieżem, promocja nowej ewangelizacji, wspieranie współpracy ekumenicznej i dawanie świadectwa chrześcijańskiego w społeczeństwie europejskim.

Rozmowę z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski przeprowadził w ramach audycji „Okiem biskupa” ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny Radia Emaus.

Posłuchaj też:
>>Przewodniczący Episkopatu o zadaniach CCEE

>> Przewodniczący Episkopatu o potrzebie braterstwa

Radio Emaus

Zobacz też:
>>List pasterski Metropolity Poznańskiego przed Zebraniem Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy
>>Spotkanie na szczycie Kościoła katolickiego Europy w Poznaniu

Zdjęcie ilustracyjne: Archikatedra Poznańska/ fot. Mazur/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY