Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze

0
1239

Około 400 osób wzięło udział w modlitewnym nocnym czuwaniu na Jasnej Górze z 7 na 8 grudnia 2019 roku. Czuwanie w intencji ewangelizacji świata, zorganizowane przez Papieską Unię Misyjną (PUM), zostało poprzedzone sesją misjologiczną. Celem spotkania było pogłębienie ducha misyjnego i oddanie macierzyńskiej opiece Maryi misyjnego dzieła Kościoła.

Część misjologiczną pod hasłem: „Z Maryją wyznajemy Chrystusa w Eucharystii” rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego z diec. tarnowskiej, który w homilii wskazał na Maryję jako wzór prawdziwego adorowania Jezusa w Eucharystii: „Od Niej uczmy się właściwej postawy, bowiem ona była pierwszym tabernakulum, spiesząc do św. Elżbiety, już wtedy zaczęła głosić Boże zbawienie światu. Cieszę się, że Papieska Unia Misyjna corocznie, organizując to spotkanie u stóp Matki Bożej, przypomina nam, aby nieść radość wiary innym, wspierać misjonarzy na pierwszej linii frontu” – powiedział bp Salaterski.

Po Mszy św. zebrani w auli o. Augustyna Kordeckiego wysłuchali referatów o tematyce eucharystycznej. Sesję naukową otworzył dyrektor krajowy PDM ks. dr Tomasz Atłas, który podziękował przedstawicielom środowisk misyjnych w Polsce za zaangażowanie w obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego: „Ten błogosławiony czas był odnowieniem i rozpaleniem zapału misyjnego, a także poszukiwaniem jeszcze większej motywacji do zaangażowania misyjnego” – powiedział dyrektor krajowy PDM.

O Eucharystii jako umocnieniu i posłaniu mówił ks. dr Tomasz Herc, liturgista, który podkreślił, że każdy ochrzczony ma swoje miejsce w Kościele misyjnym, a Eucharystia jako źródło i szczyt chrześcijańskiego życia umacnia w byciu uczniem-misjonarzem i jest posłaniem z Dobrą Nowiną aż na krańce świata.

Następnie administrator apostolski w zachodnim Kazachstanie, w Atyrau, ks. Dariusz Buras dał świadectwo o Kościele, w którym posługuje. „Miejscowi katolicy, których jest niewielu, bo ok. 600 osób praktykujących, zachowali wiarę, spotykając się jedynie w niewielkich wspólnotach bez kapłanów, cierpiąc prześladowania, aż do przyjazdu misjonarzy. To często oni uczą nas prawdziwej i prostej wiary, miłości do Boga i człowieka. Uczymy się od nich pokory i nadziei” – podkreślił ks. Buras.

Ks. Tomasz Atłas i ks. Maciej Będziński podzielili się świadectwem tego, co zobaczyli i czego doświadczyli, odwiedzając misjonarzy we wspólnotach Kościoła w Gabonie i Tanzanii.

Po Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył ks. Tomasz Atłas, rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne.

Modlitwie różańcowej przed północą przewodniczyły róże Żywego Różańca z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim w diec. toruńskiej. Następnie adorację Najświętszego Sakramentu w duchu misyjnym poprowadzili klerycy ze zgromadzenia misjonarzy klaretynów. Odbyła się także prezentacja i świadectwa studentów z Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujących się do wyjazdu na misje.

Mszy św. o północy przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF z diec. wrocławskiej, który powiedział, że „nie można lepiej wraz z Maryją trwać przy Chrystusie jak na Eucharystii”.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo misyjne prowadzone przez siostry franciszkanki Misjonarki Maryi, ubogacone radosnym, pełnym entuzjazmu śpiewem.

W tym też czasie sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC, który prowadził czuwanie, przyjął 4 nowych członków: 2 siostry zakonne, kleryka i osobę świecką.

Czuwanie zakończyło się o godz. 4 rano jutrznią i uroczystym zawierzeniem Pani Jasnogórskiej misyjnych spraw Kościoła w Polsce.

W spotkaniu na Jasnej Górze wzięli udział ci, którym bliskie są sprawy misji, a tysiące ludzi, zwłaszcza starszych i chorych, łączyło się duchowo.

mk/pdm

BRAK KOMENTARZY