W Muzeum Diecezjalnym w Płocku oglądać można wystawę pt. „Kostka znaczy więcej – kult św. Stanisława Kostki”. Została ona przygotowana z okazji Roku Świętego Stanisława Kostki – patrona Polski, dzieci i młodzieży a także głównego patrona diecezji płockiej. W tym roku mija 450. rocznica śmierci tego Świętego.

Rok 2018 decyzją Episkopatu Polski jest Rokiem Świętego Stanisława Kostki (1550-1568). Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Płocku wpisuje się w obchody tegoż roku. Koncentruje się ona na przejawach kultu św. Stanisława Kostki w różnych wiekach.

Na wystawie zapoznać się można z kalendarium życia św. Stanisława Kostki czy historią jego rodziny, obejrzeć poświęcone mu obrazy i rzeźby (także twórczość ludową), zapoznać się z dokumentacją zdjęciową ogólnopolskich obchodów 400. rocznicy śmierci Świętego z udziałem kard. Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Są na niej także fotografie pielgrzymek dzieci i młodzieży do Rostkowa – miejsca urodzenia Świętego oraz poświęcone mu książki i filmy.

Interesującymi eksponatami są także relikwiarze czy monstrancja z XVI w. z kościoła w Węgrze, który był wówczas kościołem parafialnym rodziny Kostków. Poza tym na wystawie umieszczono modlitewniki z modlitwami ku czci Świętego, bibliografię poświęconych mu publikacji, medale czy listę parafii w diecezji płockiej, noszących wezwanie św. Stanisława Kostki. W ciągu roku wystawa będzie wzbogacana o kolejne obiekty.

Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Diecezjalnego i Archiwum Diecezjalnego w Płocku oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa o kulcie św. Stanisława Kostki czynna będzie do końca 2018 roku.

***
Na wystawę zaprasza Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku:

diec. płocka

 

BRAK KOMENTARZY