107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony w tym roku w niedzielę 26 września. Temat tegorocznego orędzia papieża Franciszka na ten dzień brzmi: „Abyśmy słowo «my» rozumieli coraz szerzej”.

Wybierając hasło tegorocznego wydarzenia Ojciec Święty sięgnął do swojej encykliki „Fratelli Tutti”. Apeluje w niej, aby nasze myślenie o innych ludziach, nawet pochodzących z bardzo odległych kultur, potrafiło objąć ich zaimkiem „my” („Fratelli tutti” 35). Podkreśla, że to uniwersalne „my” musi się urzeczywistnić przede wszystkim w Kościele, który jest powołany do tworzenia komunii w różnorodności.

Orędzie, podzielone na sześć podtematów, będzie poświęcone szczególnie trosce o wspólną rodzinę ludzką, która – wraz z troską o wspólny dom – ma na celu realizację owego „my”, które może i powinno stawać się ciałem w realiach życia coraz większej liczby osób.

Jako przygotowanie do obchodów tego dnia, również w tym roku, Sekcja ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przygotowała kampanię informacyjną, w ramach której zostanie rozwiniętych sześć podtematów zaproponowanych przez Orędzie. Co miesiąc będą się pojawiały pomoce multimedialne, materiały informacyjne oraz refleksje teologów i ekspertów, które pomogą pogłębić tematy zaproponowane przez Ojca Świętego.

vaticannews / BP KEP