Księża diecezji sosnowieckiej przekazali od siebie 30 tys. euro pomocy finansowej dla diecezji charkowsko-zaporoskiej. Za dar podziękował już bp Paweł Gonczaruk z Charkowa.

CARITAS DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ:

 1. Do placówek Caritas zostało łącznie przyjętych 39 uchodźców z Ukrainy.

(Diecezjalny Dom Matki i Dziecka13 osób, Schronisko Dla Bezdomnych
w Dąbrowie Górniczej
26 osób).

 1. Jedna z placówek Caritas w Sosnowcu przy ul. Reja jest w trakcie remontu. Przygotowujemy
  12 mieszkań dla 50 uchodźców.
 2. We współpracy ze spółką Eurocash skierowaliśmy 2 TIR-y do Przemyśla z transportem wody mineralnej dla uchodźców.
 3. Nasza Jadłodajnia Caritas w Olkuszu jest przygotowana do wydawania ok. 100 posiłków dziennie (obecnie wydawanych było 9 obiadów dziennie).
 4. Przekazaliśmy 5 transportów artykułów żywnościowych oraz środków higienicznych na Ukrainę – razem ok. 18 ton.
 5. Szkolne Koła Caritas (SCK) i Parafialne Zespoły Caritas (PZC) włączyły się w pomoc uchodźcom, organizując zbiórki potrzebnych rzeczy.
 6. Uruchomiliśmy Centrum Pomocy Ukraińcom w siedzibie naszej Caritas; wydawaliśmy karty SIM, przekazane nam przez firmę Orange.
 7. Codziennie w magazynie Caritas w Będzinie pracuje kilkunastu wolontariuszy, układając
  i segregując żywność.
 8. Prowadzimy zbiórkę w magazynie przy Al. H. Kołłątaja 83B w Będzinie gdzie można przynosić artykuły spożywcze o długim terminie przydatności, środki higieniczne oraz nowe koce, śpiwory, poduszki, kołdry, pościel.
 9. Uruchomiliśmy przy ul. Kościelnej w Sosnowcu punkt wydawania żywności dla uchodźców. Od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-14.00 z pomocą wolontariuszy jest wydawana żywność dla uchodźców.
 10. Zaopatrujemy w żywność nasze placówki, które przyjęły uchodźców oraz parafie.
 11. Sklepy wielkopowierzchniowe organizują zbiórki dla swoich klientów, zebrany towar przekazywany jest do naszego magazynu.
 12. Koordynujemy szukanie schronienia dla uchodźców w budynkach parafialnych oraz w mieszkaniach prywatnych.

WYDZIAŁ KATECHETYCZNY KURII DIECEZJALNEJ W SOSNOWCU:

 1. Przeprowadziliśmy wśród katechetów zbiórkę przyborów szkolnych, zabawek, artykułów żywnościowych, środków czystości oraz higieny osobistej, które przekazujemy w pierwszej kolejności dzieciom i młodzieży z Ukrainy, którzy trafiają na teren diecezji sosnowieckiej.
 2. W sobotę 12 marca 20022 r. o godz. 15.00rozpoczęliśmy online szkolenie z języka ukraińskiego dla katechetów, by wyposażyć ich w umiejętność podstawowego komunikowania się z dziećmi i młodzieżą, którzy w wyniku wojny uciekli z Ukrainy i kontynuują edukację w polskich szkołach. Pięć kolejnych sobót po dwie godziny.
 3. Przygotowaliśmy konspekty katecheza na temat obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Katechezy dotyczą przykazania miłości bliźniego i zachęcają dzieci i młodzież do niesienia pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną do naszej ojczyzny.
 4. Młodzież będzie kwestować na rzecz Ukrainy25.03 i 27.03 przed sosnowiecką Katedrą po uroczystościach związanych z Jubileuszem 30-lecia Diecezji.

WYDZIAŁ DUSZPASTERSTWA RODZIN:

 1. Od 28 lutego Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla obywateli Ukrainy w kryzysie związanym z wojną.
 2. Wydział Duszpasterstwa Rodzin włączył się w rozpowszechnienie inicjatywy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „RODZINY RODZINOM”, polegającej na codziennej modlitwie różańcowej w rodzinach w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

MSZA NIEDZIELNA W RYCIE GRECKOKATOLICKIM:

Msze niedzielne dla wiernych obrządku greckokatolickiego odbywają się w parafii pw. św. Jacka
w Sosnowcu-Dańdówce o godz. 15:30.

Opiekę duszpasterską sprawują: ks. Wolodymyr Litviniv oraz ks. Szymon Jankowski OSA

STAŁY KONFESJONAŁ W SOSNOWCU:

Istnieje możliwość umówienia się ze spowiednikiem znającym język ukraiński.

PARAFIE (lokalnie):

– zbiórki i kwesty pieniężne

– zbiórki żywności

– zbiórki odzieży

– praca parafialnych zespołów charytatywnych

– zaangażowanie wolontariuszy ze wspólnot i grup parafialnych

– udzielanie schronienia u parafian i w budynkach parafialnych

Koordynacją działań pomocowych Diecezji Sosnowieckiej dla uchodźców z Ukrainy zajmuje się Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ul. Korczaka 5, 41-200 Sosnowiec, e-mail: sosnowiec@caritas.pl, tel.  48 (32) 363 03 70; fax. 48 (32) 363 03 71. Ks. Tomasz Folga (dyrektor): +48 696 558 885.

Diecezja Sosnowiecka