„Porwany w Iraku” – spotkanie z irackim biskupem porwanym przez ekstremistów z Al-Kaidy

10-05-2019
1456

Nie chodzi o historię jednego księdza, ta książka ma opowiedzieć o doświadczeniu całej społeczności chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie – podkreśla iracki biskup Saad Hanna, który w 2006 r. był porwany, zmuszany do wyparcia się wiary i torturowany przez muzułmańskich ekstremistów. „Porwany w Iraku” to książka, w której dzieli się on swoimi wspomnieniami. Prezentacja polskiego wydania odbyła się dziś, z udziałem autora, w Sekretariacie KEP w Warszawie.

– Książka zwiera dużo moich wspomnień, emocji; przytaczam rozmowy z porywaczami, piszę też o gestach dobroci, jakich od nich doświadczyłem – powiedział biskup. Podkreślił, że publikacja ma przybliżać nie tylko doświadczenie jednej osoby ale sytuację chrześcijan w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Zwrócił też uwagę, że chrześcijanie wciąż są prześladowani, w różnych miejscach na świecie, czego dowodem są choćby ostatnie dramatyczne wydarzenia na Sri Lance.

Odpowiadając na pytania uczestników prezentacji biskup stwierdził, że doświadczenie porwania głęboko wpłynęło na jego osobowość – jego wiara stała się dojrzalsza i nauczył się bardziej kochać tych, którzy myślą inaczej. Powiedział, że wciąż modli się za porywaczy, o ich nawrócenie i o pokój. Zwrócił uwagę, że ci, którzy go skrzywdzili nie byli wierni swojej własnej religii. Podkreślił jednak, że również ze strony tej grupy ekstremistów doświadczył gestów dobroci.

Biskup poinformował też, że po uwolnieniu nie miał już kontaktu z porywaczami – opuścił Irak, potrzebował rekonwalescencji, kontynuował studia. Gdy wrócił do kraju, znalazł się w innym jego regionie.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), zwrócił uwagę na dramatyczne statystyki: w 2003 r. w Iraku mieszkało ok. 1,5 mln chrześcijan, w 2019 r. jest ich ok. 200 tys. – Kościół na Bliskim Wschodzie przeżywa swój Wielki Piątek i prosi swoich braci, również w Polsce, by pomogli mu dotrwać do poranka Zmartwychwstania – powiedział cytując słowa jednego z tamtejszych duchownych.

[…]

KAI

Posłuchaj:

Zobacz:
Spotkanie - bp Saad Sirop Hanna "Porwany w Iraku" - Warszawa, 9 V 2019 r.