Abp Gądecki modlił się w katedrze poznańskiej za ofiary pedofilii

03-03-2017
1480

Modlimy się za wszystkie ofiary pedofilii w Kościele – w Kościele, czyli w tej wielkiej wspólnocie duchowieństwa, zakonów, życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich – powiedział dziś w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. i Drodze krzyżowej z okazji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, obchodzonego 3 marca w polskim Kościele.

Podczas nabożeństwa abp Gądecki zauważył, że modlitwa ma leczyć rany ludzi dotkniętych przez grzech. „Modlimy się o to, ażeby leczyć rany tych, którzy ponieśli je w swoim własnym życiu” – mówił metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił też, że wierni modlą się o nawrócenie zarówno duchownych jak i świeckich, ponieważ „odrodzenie i budowanie zdrowego społeczeństwa niemożliwe jest przy grzechu”.

„Modlimy się, ażeby skłonić do nawrócenia tych, którzy popełnili czyny niegodne człowieka, i prosić o to, ażeby Pan Bóg przebaczył im w swoim miłosierdziu” – podkreślił abp Gądecki.
Uczestnicy Drogi krzyżowej wsłuchiwali się w rozważania pasyjne napisane na ten dzień przez o. Józefa Augustyna SJ.

„Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione” – napisał w zaproszeniu do modlitwy za ofiary pedofilii w pierwszy piątek marca br. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

ms/ Poznań

Relacja fotograficzna (fot. br. R. Binkowski):

asg_3marca2017asg_mszaasg3