Podczas dzisiejszej Eucharystii Kościół, który jest w Poznaniu pragnie wyrazić swoją wdzięczność Panu Bogu za łaski otrzymane podczas 60 lat pracy przez obecnego tutaj bp. Zdzisława Fortuniaka oraz księży seniorów. Spotykając się dzisiaj – po 60 latach od chwili święceń kapłańskich, które otrzymaliście 26 maja 1963 roku – mamy tak samo prawo i obowiązek rozważać niezgłębione tajemnice słowa Bożego – mówił abp Stanisław Gądecki podczas jubileuszu.

Dziękczynna Eucharystia odbyła się w kościele NMP in Summo na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W diamentowym jubileuszu kapłaństwa wzięło udział dwunastu księży.

Rozważając Ewangelię o spotkaniu Jezusa po zmartwychwstaniu z uczniami abp Gądecki zauważył, że dzisiaj odpowiedź na pytanie o miłość może się wydawać bardziej skomplikowana niż kiedyś, ponieważ współczesne zjawiska przesłaniają sens ludzkiego życia odkupionego przez Chrystusa. „Zdarza się, że niektórzy patrzą na rzeczywistość jednostronnie, tylko na podstawie informacji ekonomicznych. Inni opierają się na danych politycznych lub naukowych. Jeszcze inni na rozrywce i spektaklu” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcał do spojrzenia na świat przez pryzmat osoby Chrystusa, „od kontemplacji Tego, który napełnia nas znaczeniem”. „Trzeba stać się głębiej Jego naśladowcami, uczniami, którzy zapaleni gorliwością misyjną będą wnosić jednoczące i pełne znaczenie ludzkiego życia, którego ani nauka, ani polityka, ani ekonomia ani media nie są w stanie zaoferować” – mówił abp Gądecki.

„Dzisiaj jednak przeżywamy dzień wyjątkowy. Dzisiaj, Czcigodny Księże Biskupie Zdzisławie oraz Drodzy Kapłani – Wasze kapłańskie serca sławią Trójcę Przenajświętszą, źródło i początek Waszego powołania, za sześćdziesiąt lat waszego kapłańskiego «bycia» i «działania». Tak, być pasterzem Jezusa Chrystusa to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa. To znaczy być człowiekiem poświęcenia. To znaczy być człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i dla bliźniego ze względu na Boga” – podkreślił metropolita poznański.

W jubileuszu uczestniczyli kapłani archidiecezji poznańskiej wyświęceni w 1963 r. w katedrze poznańskiej: bp Zdzisław Fortuniak, ks. Franciszek Bortnowski, ks. Kazimierz Gawroński, ks. Zbigniew Kalina, ks. Jan Małeta, ks. Kazimierz Pachciarz, ks. Artur Przybył i ks. Anzelm Weiss z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W jubileuszu wzięli też udział kapłani diecezji kaliskiej ks. Jerzy Adamczak, ks. Marian Dopieralski i ks. Jerzy Krajka oraz ks. Henryk Szareyko z archidiecezji wrocławskiej.

ms / Poznań

BRAK KOMENTARZY