Poznań: pantomima o biskupie Jordanie podczas czuwania młodych na jubileusz najstarszego biskupstwa na ziemiach polskich

23-06-2018
1211
Modlitwa, wielbienie i pantomima o początkach Kościoła na ziemiach polskich i przybyciu biskupa Jordana towarzyszyły czuwaniu modlitewnemu prowadzonemu przez młodych 23 czerwca, w drugim dniu obchodów jubileuszu 1050-lecia najstarszego biskupstwa na ziemiach polskich.

Czuwanie młodych na placu katedralnym poprzedziło jubileuszową Mszę św. pod przewodnictwem kard. Dominika Duki, legata papieskiego. Spotkanie pod przewodnictwem bp Damiana Bryla, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, rozpoczęła Koronka do Bożego miłosierdzia.

„Jubileuszowe obchody mają nam przypomnieć o wydarzeniach sięgających początków Kościoła na ziemiach polskich. Młodzi chcieli je przybliżyć w lżejszej, tanecznej formie, stąd powstał pomysł na pantomimę” – powiedział KAI ks. Krystian Sammler.

Referent Wydziału Duszpasterstw Ogólnego i Specjalistycznego Kurii Metropolitalnej zaznaczył, że oprócz tak ważnych wydarzeń jak chrzest Polski i przybycie biskupa Jordana do kraju Polan w pantomimie pojawił się też gest miłosierdzia.

„Występ artystyczny przygotował Teatr Muzyczny i siostry pasterki wraz z wychowankami Domu Opiekuńczo-Wychowawczego dla Dziewcząt im. Bł. M. Karłowskiej, który prowadzą w Poznaniu. Posługa sióstr wśród młodych zagubionych dziewcząt jest takim wyrazem miłosierdzia” – zaznaczył ks. Sammler.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły Chór i Orkiestra Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan” pod dyrekcją Tomasza Karwańskiego.

Biskupstwo poznańskie powstało w 968 r. i do roku 1000 obejmowało całe państwo polskie.

msz / Poznań