Abp Stanisław Gądecki udzielił błogosławieństwa i wręczył krzyże misyjne młodym wyjeżdżającym z Poznania na letnie doświadczenia misyjne. W wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła metropolita poznański przewodniczył nieszporom ku czci patronów katedry i miasta Poznania.

Abp Gądecki przyznał także przedstawicielom parafii i instytucji diecezjalnych medale „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” (Wielce Zasłużony dla Archidiecezji Poznańskiej).

W homilii bp Grzegorz Balcerek zwrócił uwagę, że śmierć dwóch najwybitniejszych Apostołów dla młodej wspólnoty Kościoła była wstrząsającym doświadczeniem, rodzącym uzasadniony pesymizm.

„Przypuszczalnie dla wielu z nich śmierć filarów, książąt Apostołów była przeżyciem do głębi wstrząsającym. Ziemia zdawała się rozstępować pod młodym Kościołem. Ginęli ci najważniejsi, sprawdzeni w służbie. Ukrzyżowany został ten, którego sam Chrystus wyznaczył jako widzialną głowę, skałę Kościoła. Ścięty mieczem ten, który był największym misjonarzem i teologiem pierwotnego Kościoła” – mówił poznański biskup pomocniczy.

Chrześcijanie doświadczali krwawych prześladowań i rozłamów, musieli konfrontować się z pogańską filozofią grecką i z pogańską kulturą.

Poznański biskup pomocniczy podkreślił, że współczesna sytuacja wspólnoty Kościoła nie różni się bardzo od sytuacji Kościoła rzymskiego w czasie męczeństwa św. Apostołów Piotra i Pawła. „Dzisiaj też wielu ludzi pogrąża się w pesymizmie. Stajemy naprzeciw – wydawać się może – wszechpotężnych mediów, które wieszczą śmierć Boga i schyłek chrześcijaństwa. Twarde dane o apostazji duchowej i formalnej, zwłaszcza młodych, spadek liczby powołań, zamęt doktrynalny i dyscyplinarny w Kościele, zdają się potwierdzać te tezy” – stwierdził.

Bp Balcerek przekonywał, że mimo trudnej sytuacji „chrześcijaństwo w pierwszym wieku nie tylko przetrwało, ale według zapowiedzi Chrystusa przemieniło świat pogański, to i dzisiaj jest to możliwe”, ale potrzebne jest nam ciągłe nawrócenie duszpasterskie. Przypomniał hasło biskupie poznańskiego abp. Jerzy Stroby: „Da instrumentum Tuum esse!” („Pozwól [mi Chryste], być Twoim narzędziem!”).

„Obyśmy byli uległymi i sprawnymi narzędziami w ręku Chrystusa! On, Chrystus Jedyny Zbawiciel jest Głową Kościoła, jest i gwarantem jego trwania. Kościół jest Bożą wspólnotą wiary, nadziei i miłości, a nie wyłącznie ziemską organizacją. To jest dzieło nie nasze, ale Chrystusa w Duchu Świętym. Obyśmy nigdy Chrystusa i spraw Bożych nie przyćmili sobą” – apelował biskup.

Podczas uroczystości Przewodniczący KEP pobłogosławił 16 młodych wyjeżdżających na letnie doświadczenie misyjne. Młodzi z Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym UAM oraz skupieni wokół Wspólnoty Przymierze Miłosierdzia i Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie wyjadą do Ugandy i Mozambiku.

Metropolita Poznański wręczył też osobom świeckim medale „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis”, przyznawane „w duchu wdzięczności za wierną służbę archidiecezji poznańskiej” osobom dającym „przykład gorliwego życia chrześcijańskiego”.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Ewa Pacesz, wieloletnia kierowniczka „Baru Caritas”, działającego przy placu Wolności w Poznaniu, Anna Michalak, z której inicjatywy powstało miejsca kompleksowej pomocy dla osób bezdomnych w Poznaniu, czyli przytulisko i schronisko, łaźnia, miejsce aktywizacji zawodowej i pomocy w walce z nałogami, oraz Jolanta Kielan, która od 2009 r. pełni obowiązki dyrektora Przedszkola im. Janka Wędrowniczka w Mosinie, prowadzonego przez Caritas Poznańską.

Uhonorowany został również Janusz Skotarczak, nauczyciel religii w Liceum Ogólnokształcącym w Śremie, publicysta, twórca i organizator m.in.: Śremsongu – Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej, Śremskich Zaduszek Muzycznych, Shalom Śrem – Śremskich Dni Judaizmu, Śremskich Dni Jana Pawła II, Przystanku LO.

msz/ KAI

Zobacz też: Więcej zdjęć

BRAK KOMENTARZY