Nieprawdziwa jest informacja jakoby za zmianami redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” miała opowiadać się Nuncjatura Apostolska – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania prezentującego orędzie Ojca Świętego Franciszka poświęcone fake newsom. Informację tę, wraz z prośbą o sprostowanie przekazał w imieniu metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

„Z upoważnienia Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego,  podaję do wiadomości, że nieprawdziwa jest informacja opublikowana w Gazecie Wyborczej Katowice w artykule pt. Arcybiskup dymisjonuje szefa „Gościa Niedzielnego”. Poszło o papieża Franciszka? z dnia 23 stycznia 2018 r. (katowice.wyborcza.pl godz. 21:38) i powielana przez inne media, jakoby: „Za zmianami w tygodniku miała również opowiadać się Nuncjatura Apostolska, bo pismo pozwalało sobie na krytykę papieża Franciszka”. Jest to fake news” – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas konferencji prasowej prezentującej opublikowane 24 stycznia orędzie Ojca Świętego Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Podkreślił,  że  w orędziu Papież przestrzega przed fake newsami.

Jak wskazywał podczas spotkania o. Stanisław Tasiemski OP, Ojciec Święty Franciszek w orędziu na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zachęca do krzewienia dziennikarstwa pokoju, bez udawania i fałszu.  „Fake news stają się często wirusowe, to znaczy rozprzestrzeniają się w szybki i trudny do powstrzymania sposób, nie ze względu na logikę dzielenia się, która charakteryzuje media społecznościowe, ile raczej ze względu na ich oparcie w nienasyconej chciwości, która łatwo rozpala się w człowieku […] wychowywanie do prawdy oznacza wychowywanie do rozeznawania, do oceniania i rozważania pragnień i skłonności, które poruszają się w nas, abyśmy nie byli pozbawieni dobra, „łapiąc się” na każdą pokusę” – czytamy w orędziu.

Posłuchaj:

BPKEP

BRAK KOMENTARZY