Prezydium CCEE: pragniemy, aby Europa była „domem ludów” w globalnym świecie

0
1452

 

Kierując się umiłowaniem naszego kontynentu, jego historii wiary, kultury, ludów i narodów, świadomi że Europa, podobnie jak inne lądy, ma do ofiarowania na drodze ludzkości swój specyficzny wkład, pragniemy, aby stała się ona „domem ludów” w globalnym świecie – napisali członkowie Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w liście do biskupów.

Autorzy listu podkreślają, że powołaniem CCEE jest „być w sposób specyficzny w historii Europy zaczynem odkrycia na nowo na naszym kontynencie chrześcijańskich korzeni, będących podstawą i gwarancją godności człowieka stanowiącego centrum kultury i cywilizacji”.

Przewodniczącym Prezydium CCEE jest abp. Genui kard. Angelo Bagnasco, a jego zastępcami są: metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i abp Westminster, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincent Nichols.

Prezydium informuje, że 18 maja przedstawiło papieżowi Franciszkowi informację o Kościele w Europie i misji CCEE. „Waga tego spotkania i chwila, której doświadczamy, skłoniły nas, by – dzięki pośrednictwu Konferencji Episkopatów – skierować do biskupów naszego kontynentu słowo potwierdzenia, iż CCEE pozostaje w ich służbie” – czytamy w liście.

Jego autorzy przypominają, że CCEE, powołana 25 marca 1971 r., ma wśród swoich członków przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy a także biskupów, którzy nie należą do żadnej z nich. Obecnie CCEE liczy 39 członków. Są to Przewodniczący 32 Konferencji Episkopatów, Przewodniczący Synodu Kościoła grecko-katolickiego Ukrainy oraz 6 biskupów nie będących członkami konferencji biskupich: Arcybiskupa Wielkiego Księstwa Luksemburga, Arcybiskupa Księstwa Monako, Arcybiskupa Cypru obrządku maronickiego, Eparchę mukaczewskiego, Biskupa Kiszyniowa w Republice Mołdawii, oraz Administratora Apostolskiego w Estonii.

W liście pokreślono także, że CCEE z uwagą śledzi proces sekularyzacji, który „naznaczył Europę, gdzie życie jakby Boga nie było stanowi przesłankę nowego materializmu praktycznego”.

„Przewodniczący konferencji biskupich zwrócili się także do CCEE o skierowanie szczególnej uwagi na świat młodych i na kwestie społeczne, dotykające dziś Kościół w Europie” – czytamy.

„Być, w sposób ewangeliczny „sumieniem krytycznym” oznacza świadczyć dwojaką posługę: „przebudzenia” tj. przebudzenia sumień, indywidualnych i kolektywnych w odniesieniu do radykalnych pytań o sens i „proponowania” wskazując na Jezusa Chrystusa, centrum wszechświata i Zbawiciela. Pragniemy dopomóc człowiekowi w Europie odnaleźć samego siebie, odnaleźć własne oblicze, obraz Boga i relację, pomni iż „Stworzenie bowiem bez Stworzyciela zanika” – głosi list. Prezydium CCEE podkreśla, że chce, by „pokorna praca łączenia w sieć konferencji episkopatów, biskupów i ich współpracowników stała się służbą przydatną i miłą sercu Boga”.

Autorzy listu zachęcają do odwiedzenia portalu informacyjnego www.eurocathinfo.eu, gdzie prezentowana jest działalność oraz zamieszczane są informacje instytucjonalne poszczególnych konferencji episkopatów europejskich.

Publikujemy treść listu:

Wasza Eminencjo, Najprzewielebniejszy Księże Kardynale Wasza Ekscelencjo, Najprzewielebniejszy Księże Biskupie

Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w dniu 18 maja br. spotkała radość podzielenia się z Ojcem Świętym refleksją o Kościele w Europie i misji CCEE w obecnym momencie historii życia Kościoła i naszego kontynentu. Waga tego spotkania i chwila, której doświadczamy, skłoniły nas, by – dzięki pośrednictwu Konferencji Episkopatów – skierować do biskupów naszego kontynentu słowo potwierdzenia, iż CCEE pozostaje w ich służbie. CCEE, powołana 25 marca 1971 r. ma wśród swoich członków Przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy a także biskupów, którzy nie należą do żadnej konferencji episkopatu. Obecnie CCEE liczy 39 członków. Są to Przewodniczący 32 Konferencji Episkopatów, Przewodniczący Synodu Kościoła grecko-katolickiego Ukrainy oraz 6 biskupów nie będących członkami konferencji biskupich: Arcybiskupa Wielkiego Księstwa Luksemburga, Arcybiskupa Księstwa Monako, Arcybiskupa Cypru obrządku maronickiego, Eparchę mukaczewskiego, Biskupa Kiszyniowa w Republice Mołdawii, oraz Administratora Apostolskiego w Estonii. Kierując się umiłowaniem naszego kontynentu, jego historii wiary, kultury, ludów i narodów, świadomi że Europa, podobnie jak inne lądy, ma do ofiarowania na drodze ludzkości swój specyficzny wkład, pragniemy, aby stała się ona „domem ludów” w globalnym świecie. Zgodnie z życzeniem Zgromadzenia plenarnego CCEE, które odbywało się od 6 do 9 października 2016 r. w Księstwie Monako, CCEE z uwagą śledzi proces sekularyzacji, który naznaczył Europę, gdzie życie jakby Boga nie było stanowi przesłankę nowego materializmu praktycznego. Przewodniczący konferencji biskupich zwrócili się także do CCEE o skierowanie szczególnej uwagi na świat młodych i na kwestie społeczne, dotykające dziś Kościół w Europie. Powołaniem CCEE jest być w sposób specyficzny w historii Europy zaczynem odkrycia na nowo na naszym kontynencie chrześcijańskich korzeni, będących podstawą i gwarancją godności człowieka stanowiącego centrum kultury i cywilizacji. Być, w sposób ewangeliczny „sumieniem krytycznym” oznacza świadczyć dwojaką posługę: „przebudzenia” tj. przebudzenia sumień, indywidualnych i kolektywnych w odniesieniu do radykalnych pytań o sens i „proponowania” wskazując na Jezusa Chrystusa, centrum wszechświata i Zbawiciela. Pragniemy dopomóc człowiekowi w Europie odnaleźć samego siebie, odnaleźć własne oblicze, obraz Boga i relację, pomni iż „Stworzenie bowiem bez Stworzyciela zanika” (GS, 36).
CCEE page 2 of 2

18 maja podczas spotkania Ojca Świętego z CCEE zostaliśmy utwierdzeni w tej perspektywie i zachęceni, by stanowić obecność wiary, ewangelizacji i promocji człowieka. Pragniemy zatem, aby pokorna praca łączenia w sieć konferencji episkopatów, biskupów i ich współpracowników stała się służbą przydatną i miłą sercu Boga. Niestrudzenie głosimy więc nasze umiłowanie Europy, powtarzając wyrażone w naszym Statucie stwierdzenie: „CCEE jest organem wspólnoty europejskich konferencji episkopatów, którego celem jest, w świecie dążącym do coraz pełniejszej jedności, promowanie i troska o dobro Kościoła” (art. 1). Do niniejszego listu dołączamy także broszurę, pozwalającą lepiej zrozumieć dziedziny zaangażowana CCEE, organizację Sekretariatu w Sankt Gallen (Szwajcaria) i podejmowane inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że Sekretariaty generalne konferencji episkopatów w poszczególnych krajach będą w stanie odpowiedzieć na pytania pragnących pogłębić wiedzę i zdobyć informacje o naszej pracy. Można również zapoznać się z naszą witryną internetową (www.ccee.eu) a także przesłać email (na adres: ccee@ccee.eu) chcąc otrzymywać komunikaty prasowe dotyczące naszych spotkań, zwykle przetłumaczone na języki: włoski, francuski, niemiecki i angielski (prosimy o wskazanie wybranego języka w treści email). Zachęcamy również do odwiedzenia portalu informacyjnego konferencji episkopatów europejskich (www.eurocathinfo.eu) gdzie prezentowana jest działalność oraz zamieszczane są informacje instytucjonalne poszczególnych konferencji episkopatów. Drodzy bracia w biskupstwie, CCEE pragnie Wam służyć i działać w służbie poszczególnych Kościołów w Europie, w komunii z następcą św. Piotra i poprzez poszczególne konferencje episkopatów. Zawierzamy Waszej modlitwie i wstawiennictwu świętych Patronów Europy naszą misję mającą na celu, by Kościół w Europie stał się wielkodusznym i pokornym świadkiem radości Jezusa Zmartwychwstałego.

Zdjęcie ilustracyjne: www.ccee.eu

BP KEP

BRAK KOMENTARZY