Prymas Jasnogórski – Maryjne Drogi świętości – 27 kwietnia 2020 spotkanie i czuwanie online z Jasnej Góry

0
1084

Życie Stefana Wyszyńskiego w sposób heroiczny, a więc przekraczający naturalne dyspozycje, otwartego na działanie nadprzyrodzonej łaski bożej – było realizacją cnót wiary, nadziei i miłości w konkretnych wydarzeniach. Uznanie i zatwierdzenie tego przez Papieża Franciszka, otworzyło perspektywę ogłoszenia błogosławionym Prymasa Tysiąclecia. Nie tylko ze względu na niego samego, co przede wszystkim dla dobra wspólnoty Kościoła i Narodu, którym służył.

Kiedy odebrano mu osobistą wolność, pozbawiono możliwości spełniania powierzonych sobie zadań – przez wiarę nadzieję i miłość wyznawał: „wielkie rzeczy, uczynił Wszechmogący” Bóg przez Matkę Najświętszą. Współpracując z Bogiem, w  swoistej szkole Maryi, wydoskonaliła się jego wiara, której istotą stało się bezwarunkowe zawierzenie Bożej Opatrzności. Rozpalona na nowo nadzieja dała impuls do myślenia o przyszłości.  A poddane świętej zależności spojrzenie na miłość, w jej perspektywie pozwoliło odkryć w niewoli narzędzie prawdziwej wolności.

Wszystko to zrealizowało się w konkretnych działaniach Prymasa: Jego Osobistym oddaniu Matce Bożej; zamyśle odnowienia Ślubów Królewskich; programie Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski, którego kulminacją  miał być Akt Oddania Polski Matce Bożej w niewolę miłości.

Te wszystkie dzieła dojrzewały w sercu Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego w ukryciu i samotności, właśnie podczas uwięzienia. W coraz głębiej przeżywanej przez niego wtedy bliskości Maryi, w której odnalazł najpewniejszą drogę bezpiecznego dojścia do wyznaczonego sobie celu.

To swoiste Prymasowskie ABC oddania Matce Bożej, w wierze nadziei i miłości może stanowić umocnienie dla nas w obecnej sytuacji, pozornie bez wyjścia, a samego Prymasa czynić najlepszym na te czasy Patronem.

O tej właśnie drodze, konkretnych wydarzeń z życia przyszłego błogosławionego – rozmawiać będziemy z Ewą Czaczkowska, autorką Biografii przyszłego błogosławionego kardynała Stefana, a także ukazującej się właśnie teraz książki  „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”

Zapraszają
Małgorzata Bartas-Witan i o. Mariusz Tabulski OSPPE


 

27 kwietnia 2020, godz. 19.30  

w cyklu

Prymas Jasnogórski – Maryjne Drogi świętości
ABC oddania Matce Bożej. Wiara, nadzieja, miłość
Patron naszego „uwięzienia”

 Spotkanie z Ewą Czaczkowską (online)
autorką książki: „Prymas Wyszyński. Wiara nadzieja miłość”
(online Yutube jasnagora.pl)

21.00 – Apel Jasnogórski

21.30 – 24.00 – Czuwanie w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia będziemy błagać Boga o ustanie epidemii w Polsce i na świecie.

24.00 – Msza św.

Zobacz: http://jim.jasnagora.pl

 

Mariusz Tabulski
Jasnogórski Instytut Maryjny

BRAK KOMENTARZY