Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w niedzielę 10 grudnia weźmie udział w spotkaniu radców prawnych konferencji biskupów Europy (CCEE) w Luksemburgu (III Meeting of the Legal Advisers of European Bishops’ Conferences, Grand Duchy of Luxembourg).

Spotkanie potrwa do 12 grudnia.

Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) istnieje od 1971 roku. Jest organem spajającym Konferencje Episkopatów Europy. Ma na celu promocję i ochronę dobra Kościoła. Organizuje m.in. spotkania, które przyczyniają się do skutecznej współpracy Kościołów lokalnych.

W skład CCEE wchodzi 33 przewodniczących episkopatów oraz hierarchowie będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach: arcybiskupi Luksemburga i Monako, arcybiskup Cypru obrządku maronickiego, a także biskup Kiszyniowa. Podczas obrad Rady w Tiranie we wrześniu 2011 przyjęto nowego członka – eparchę mukaczewskiego.

Na czele CCEE stoi obecnie kard. Angelo Bagnasco z Włoch, dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp Stanisław Gądecki z Polski a sekretarzem generalnym jest ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Rada ma swoją siedzibę w Sankt Gall w Szwajcarii.

>>Więcej o spotkaniu w Luksemburgu

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

BRAK KOMENTARZY