Przewodniczący Episkopatu odwiedził Wspólnotę Arka

04-07-2016
1184

W poniedziałek 4 lipca 2016 roku abp Stanisław Gądecki odprawił Mszę Świętą w domu poznańskiej wspólnoty Arka.

L’Arche (w Polsce znana jako Fundacja „Arka”) – międzynarodowa federacja wspólnot, których rdzeniem są osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Pierwszą wspólnotę L’Arche założył Jean Vanier w 1964 roku w wiosce Trosly, ok. 100 km na północ od Paryża. Obecnie istnieje na świecie około 140 wspólnot w 40 krajach.

Misją L’Arche jest głoszenie wartości każdej osoby bez względu na jej sprawność intelektualną. Życie Wspólnot opiera się na tworzeniu relacji między asystentami i osobami z niepełnosprawnością. Wspólnoty są miejscem akceptacji słabości i wezwaniem do rozwoju wszystkich ich członków. Wspólnoty L’Arche prowadzą małe domy pomocy społecznej, mieszkania chronione, placówki terapeutyczne i ośrodki wsparcia dziennego (Warszawa). W domach L’Arche asystenci mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dzielą z nimi codziennym życiem.

L’Arche łączy rodzinną atmosferę z fachową opieką i profesjonalną pomocą.

Misją Arki jest ukazywanie talentów osób z niepełnosprawnością intelektualną, odkrywanych we wzajemnych relacjach, które są źródłem naszej przemiany. Angażowanie się w nasze lokalne środowiska i ich kulturę oraz współpraca z innymi na rzecz tworzenia bardziej ludzkiego społeczeństwa. Kształtowanie rozwoju naszych wspólnot tak, aby odpowiadały na zmieniające się potrzeby swoich członków, a zarazem pozostawały wierne fundamentalnym wartościom, na których zostały zbudowane.

Zmiany ustrojowe w Polsce umożliwiły znaczną poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Wiele jednak pozostaje do zrobienia. W 2006 roku w Polsce funkcjonowało 821 Domów Pomocy Społecznej, w których przebywało 78.672 pensjonariuszy (raport NIK z grudnia 2006 r.). Duża część Domów Pomocy Społecznej to instytucje zamieszkałe przez kilkadziesiąt do kilkuset pensjonariuszy. Szacuje się, że około 100-200 osób (czyli 0,25%) spośród prawie 80 tysięcy ma szanse żyć w rodzinnym domu pomocy. W Polsce brakuje mieszkań chronionych (raport NIK z lipca 2011 r.). Rodziny i opiekunowie nie mogą liczyć na wsparcie w ośrodkach czasowego pobytu, które praktycznie w naszym kraju nie istnieją. Rząd Polski dostrzegając skalę potrzeb wprowadził w 2011 roku w Ustawie o pomocy społecznej zapisy ułatwiające funkcjonowanie rodzinnych domów pomocy społecznej. W badaniach prowadzonych przez CBOS zauważa się nieznaczną poprawę opinii o stosunku polskiego społeczeństwa do osób niepełnosprawnych. Jednak bardzo niewielki (3%) odsetek osób badanych ocenia nasz stosunek do niepełnosprawnych jako bardzo dobry.