W dniach 23-26 września br. odbędzie się doroczne Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W tym roku przewodniczący europejskich Konferencji Episkopatów spotkają się w Rzymie z okazji 50-lecia istnienia CCEE. W spotkaniu weźmie udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE.

Sesję inauguracyjną Zebrania Plenarnego rozpocznie Eucharystia pod przewodnictwem papieża Franciszka w Bazylice Św. Piotra, 23 września o godz. 17. Na zakończenie Mszy św. z udziałem Ojca Świętego uczestnicy Zebrania Plenarnego odwiedzą na chwilę modlitwy groby papieży, którzy towarzyszyli CCEE. O godz. 18.30 odbędzie się modlitwa za Europę przy grobie św. Jana Pawła II.

24 września przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy zostaną przyjęci na Kwirynale przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę.

Temat wybrany na Zebranie Plenarne brzmi: „CCEE – 50 lat w służbie Europie – pamięć i perspektywy w kontekście Fratelli tutti”.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

BP KEP

BRAK KOMENTARZY