Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, weźmie udział w Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które odbędzie się online w dniach 25-26 września br.

Tematem zebrania plenarnego będzie „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzenia i społeczności”. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w formie online i zastępuje ono zebranie mające się odbyć w Pradze w dniach 25-27 września, które jednak zostało odwołane ze względu na pogorszenie się sytuacji pandemicznej w Czechach.

„Głównym tematem naszego spotkania jest to, co nazywamy konsekwencjami religijnymi, pastoralnymi i ekologicznymi koronawirusa” – powiedział abp Gądecki. Dodał, że w czasie pierwszej sesji ma być dyskutowana sprawa środowiska religijnego czyli konsekwencji religijnych bieżącej pandemii, podczas następnej sesji – konsekwencje pastoralne dla życia wspólnot chrześcijańskich, a ostatnia sesja podejmie kwestię wpływu pandemii na ekologię.

„Prezydencja CCEE uznała za stosowne odwołać posiedzenie z udziałem osobistym zaplanowane na 25-27 września 2020 r. i zaprosić wszystkich członków CCEE do udziału w pracach plenarnych w trybie on-line w dniach 25 i 26 września” – czytamy w komunikacie CCEE.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

BP KEP