Przewodniczący Episkopatu Polski wygłosi 10 katechez o Dekalogu

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, wygłosi dziesięć katechez o Dekalogu w ramach nowego cyklu Verba Sacra, który wpisuje się w przygotowania do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Homilie, począwszy od 12 kwietnia, będą głoszone raz w miesiącu, podczas Mszy św., w katedrze poznańskiej.

0
1358

Pierwsze kazanie będzie poświęcone pierwszemu przykazaniu: „Jam jest Pan Bóg Twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”.

− Dekalog ma nam przypominać, że Bóg daje nam drogowskazy, byśmy mogli osiągnąć szczęście. Chcemy na nowo go odczytać i odkryć jego wskazania w życiu osobistym i życiu społecznym − podkreślił ks. dr Tomasz Siuda z Komitetu Organizacyjnego Verba Sacra, podczas konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Abp Gądecki będzie głosił katechezy poświęcone poszczególnym przykazaniom Dekalogu raz w miesiącu, podczas Mszy św. o godz. 10, w bazylice archikatedralnej, 10 maja, 12 lipca, 23 sierpnia, 22 listopada, 6 grudnia i 10 stycznia 2016 roku. Kazania na temat trzeciego, szóstego i siódmego przykazania − odpowiednio 21 czerwca, 27 września i 18 października − będzie mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Przemysław Basiński, inicjator cyklu Verba Sacra zauważył, że Dekalog pojawiał się w ważnych momentach dla naszej ojczyzny. Przypomniał, że św. Jan Paweł II wygłosił cykl katechez na temat dziesięciorga przykazań podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1991 r. − Była to pierwsza papieska pielgrzymka w wolnej Polsce. Do dziś w opinii wielu jest to nieodrobiona przez nas katecheza − podkreślił Basiński.

Przekonywał, że słowo „Dekalog” nie straciło na swej aktualności, gdyż w życiu staramy się odwoływać do jakichś zasad etycznych. − Choć od wygłoszenia papieskich katechez na temat Dekalogu minęły 24 lata, i wiele zmieniło się w naszej ojczyźnie i na świecie, to warto zdefiniować wyzwania, przed którymi stajemy, właśnie przez pryzmat Dekalogu − ocenił Basiński.

Nauczaniu duszpasterzy będą towarzyszyć debaty środowisk świeckich na temat miejsca Dekalogu we współczesnej Polsce. Do dyskusji zostaną zaproszeni m.in. lekarze, dziennikarze, politycy, ekonomiści i inwestorzy. − Spotkania będą poświęcone głębszej refleksji na temat przestrzegania Dekalogu w konkretnych grupach społecznych − powiedział inicjator cyklu Verba Sacra.

Katechez na temat Dekalogu będzie można posłuchać na antenie Radia Emaus oraz na stronie internetowej rozgłośni: www.radioemaus.pl.

KAI / msz / Poznań

BRAK KOMENTARZY