Przewodniczący Episkopatu: ten fakt trzeba przyjąć w atmosferze wiary

11-02-2013

- Będziemy się modlić, bo ten fakt trzeba przyjąć w atmosferze wiary. Zwłaszcza, że Papież podejmuje ten krok w Roku Wiary – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik po ogłoszeniu decyzji Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu.

1134

– Widzieliśmy w tym Papieżu człowieka niezwykłego, wybitnego – mówi abp Józef Michalik, podkreślając, że Benedykt XVI swoją funkcję sprawował z wielkim oddaniem i umiejętnością. Podkreśla, że sam fakt podjęcia przez Ojca Świętego decyzji o rezygnacji wskazuje jak wielka i trudna to posługa.

– Jest to człowiek niewątpliwie dużego formatu – zaznacza abp Michalik. – Benedykt XVI to przecież wybitny teolog, człowiek głębokiej kultury, mający też umiejętność nawiązania kontaktu ze współczesnymi prądami myślowymi, który niejednokrotnie potrafił nie tylko nawiązać dialog, ale stawiać diagnozy, które zostawiają wiele do myślenia, chociażby jego obserwacja na temat dyktatury relatywizmu, która panuje we współczesnym świecie, na temat nienegocjowalnych wartości, obrony życia, prawa do wychowania dziecka przez rodziców, rodziny, małżeństwa – wylicza abp Michalik.

Przewodniczący Episkopatu przypomina, że Ojciec Święty Benedykt XVI jedną z pierwszych podróży zagranicznych odbył do Polski, a także systematycznie starał się kierować parę słów po polsku, aby coś przekazać i pozdrowić Polaków. – Polska była w jego sercu, w jego zainteresowaniach, Kościół w Polsce w jego spojrzeniu miał pewną rolę do spełnienia – mówi abp Michalik.

– Będziemy się modlić, bo ten fakt trzeba przyjąć w atmosferze wiary. Zwłaszcza, że Papież podejmuje ten krok w Roku Wiary i powinien ten krok, ta decyzja także nas samych skłonić do większej refleksji w poczuciu odpowiedzialności za Kościół i do głębszej modlitwy, do większego kontaktu z Chrystusem jako osobą, z Chrystusem jako Bogiem żywym, żyjącym w Kościele, który potrzebuje ludzi, aby to dzieło ewangelizacji, to dzieło zbawienia mogło być kontynuowane – mówi Przewodniczący Episkopatu Polski.

Zobacz także:
Papież Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji z urzędu
Rozmowa z abp. Józefem Michalikiem
Bp Wojciech Polak w Sygnałach Dnia PR: Decyzja papieża wynika z odpowiedzialności za Kościół
Briefing z udziałem abp. Migliore, kard. Nycza i bp. Polaka