Przewodniczący Episkopatu w Londynie: dziękujemy Bogu za pracę duszpasterską rektorów, księży diecezjalnych i zakonnych, zakonnic i wiernych świeckich

0
1130

Dziękujemy Panu Bogu za pracę duszpasterską kolejnych rektorów i księży diecezjalnych i zakonnych, za pracę zakonnic i wiernych świeckich. Za tych, którzy służyli polskim żołnierzom w okresie i po II wojnie światowej – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w homilii Mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie z okazji 125-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Abp Stanisław Gądecki – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – wyraził wdzięczność za trwające przez 125 lat wysiłki Polaków na rzecz ustanowienia własnych ośrodków duszpasterskich. „Dzięki temu czasami odkupowano od Anglików kościoły; nierzadko budowano je od początku. Polacy wspierali powstające parafie finansowo; w miarę swoich możliwości i talentów pracowali społecznie przy budowie, remontach i prowadzeniu parafii” – powiedział.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał również, że dzięki hojności Polaków i zaangażowaniu polskich kapłanów Polska Misja Katolicka jest właścicielem 30 kościołów, 12 kaplic, 39 plebanii i 55 ośrodków parafialnych.

Z kolei rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prał. Stefan Wylężek zaznaczył, że struktura PMK obejmuje 90 parafii, w ramach których jest 221 miejsc, gdzie sprawowana jest Eucharystia. „Chcemy dziękować Panu Bogu za te 125-lecie, chcemy spojrzeć w przyszłość w jaki sposób możemy tutaj gromadzić Polaków i starać się z nimi wzrastać w wierze, bo jest ich bardzo wielu” – powiedział.

„Chcemy również zaprosić wszystkich do kontynuowania naszej obecności tutaj w Kościele i jako Polacy w kulturze polskiej” – powiedział rektor PMK w Anglii i Walii.

Obchodom 125-lecia PMK w Anglii i Walii towarzyszy również wystawa obrazująca rozwój Polskiej Misji Katolickiej na Wyspach. Zostało również wydane 3-tomowe dzieło dotyczące historii PMK, parafii oraz wszystkich księży, którzy kiedykolwiek pracowali w PMK w Anglii i Walii.

BP KEP

 

BRAK KOMENTARZY