Naszą odpowiedzią na Niedzielę Palmową jest pójście za Panem, pójście za Jezusem. Chrześcijanie to ludzie, którzy uznają, że droga za Jezusem jest drogą prowadzącą nas do celu, do zrealizowania dojrzałego człowieczeństwa – mówił w katedrze poznańskiej metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki uczestniczył w procesji z palmami w gronie wspólnot neokatechumenalnych. W homilii nawiązał do wydarzeń Męki Jezusa Chrystusa.

„Być chrześcijaninem to znaczy być w drodze, pielgrzymować razem z Jezusem, iść w kierunku, który wskazuje nam Jezus. Być chrześcijaninem to znaczy iść za Mesjaszem, który wybiera krzyż jako swój tron” – zaznaczył abp Gądecki.

Metropolita Poznański przekonywał, że „podobnie jak w sprawach tego świata nie można osiągnąć żadnych poważnych rezultatów bez wyrzeczeń i ciężkiej pracy, podobnie jak radość z odkrycia naukowego lub ze zdobycia rzeczywistej umiejętności jest nierozłączna od dyscypliny i wysiłku, tak też droga wiodąca do prawdziwego życia, do realizacji własnego człowieczeństwa, zakłada zjednoczenie z Tym, który wzniósł się na wyżyny Boga poprzez krzyż”.

„W ostatecznym bowiem rozrachunku krzyż wyraża cały sens miłości” – mówił abp Gądecki. Życzył wszystkim wiernym, by w dniach Wielkiego Tygodnia towarzyszyło im „uczucie uwielbienia oraz wdzięczności za największy dar, jaki otrzymaliśmy od Pana, to znaczy za Jego Ciało i Krew, czyli za Jego życie, za Jego miłość”.

„Na tak wielki dar możemy odpowiedzieć tylko darem z samych siebie, z naszego życia w komunii miłości z Chrystusem, który dla nas cierpiał, dla nas umarł i dla nas zmartwychwstał. Ten dar z siebie samych to nic innego jak duchowy gest rozpostarcia własnych płaszczy, własnego życia przed Panem” – podkreślił abp Gądecki.

W procesji z palmami i Mszy św. w katedrze poznańskiej wzięły udział wspólnoty neokatechumenalne z parafii Bogarodzicy Maryi i Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu, których członkowie przed własnym biskupem złożyli uroczyste wyznanie wiary.

KAI

Zdjęcie ilustracyjne: www.archpoznan.pl