Przewodniczący Episkopatu: wyjazd do Panamy powinien zaowocować pożytkiem duchowym

12-01-2019
844

„Gdy towarzyszymy udającym się do Panamy, myślimy o głębszym pożytku, jak powinien z tego wynikać – o owocowaniu duchowym, poza samym aspektem turystycznym i poznawaniem rzeczy odmiennych od naszej kultury” – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. dla młodych wyjeżdżających na 34. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Panamie.

W poznańskiej katedrze zgromadzili się młodzi pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, ich rodzice praz bliscy, którzy modlili się o szczęśliwą podróż oraz owocny udział poznańskich pątników podczas spotkania młodych w Panamie z udziałem papieża Franciszka.

Metropolita poznański, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii św. Łukasza o uzdrowieniu trędowatego, zwrócił uwagę na cel, jaki powinien przyświecać młodym z archidiecezji poznańskiej udającym się na Światowe Dni Młodzieży.

„Jeśli wyjazd ma być owocny, ma służyć dalekosiężnemu celowi, to trzeba założyć, że młody człowiek udaje się do Panamy, aby dostąpić oczyszczenia z grzechów, które ciągle powracają ze względu na grzech pierworodny. To oczyszczenie staje się powodem do radości, którą młodzież nosi w sobie, może nią apostołować” – zaznaczył abp Gądecki.

Zauważył, że apostołowanie bez radości jest mizerne, nie pociąga innych.

„Najważniejszym punktem Światowych Dni będzie spotkanie z papieżem, ale nie mniej istotne jest spotkanie z rodzinami, mieszkańcami archipelagu Bocas del Toro, u których będziemy mieszkać i które już znacznie wcześniej się z nami kontaktowały” – powiedziała KAI Aleksandra Putowska z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan.

Podkreśliła, że wszyscy oczekują też spotkania z innymi młodymi z całego świata.

Po Mszy św. młodzież udała się autokarami na lotniska we Frankfurcie, w Wiedniu i Berlinie, skąd odleci do Panamy.

W spotkaniu z papieżem i młodymi z różnych stron świata weźmie udział ok. 200 osób z archidiecezji poznańskiej, w tym 100 osób z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan. Wśród pielgrzymów jest młodzież licealna, studenci, dwie siostry zakonne i pięciu księży.

Młodzi uczestnicy ŚDM w Panamie będą przebywać ponad dwa tygodnie. Będą uczestniczyć w wydarzeniach centralnych i spotkaniu z papieżem Franciszkiem w mieście Panama, ale także nawiedzą najbardziej znane panamskie sanktuarium oraz spędzą dni w diecezjach na przepięknym archipelagu Bocas del Toro.

Przygotowania duchowe do wyjazdu do Panamy trwały półtora roku podczas cotygodniowych spotkań w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu. Młodzi uczestniczyli w wielbieniach, czytaniu Pisma świętego, konferencjach i rekolekcjach, które miały nawiązywać do atmosfery, jaka panuje podczas Światowych Dni Młodzieży.

Ostatnim punktem przygotowań do wyjazdu do Panamy były rekolekcje, które odbyły się w dniach 14-16 grudnia w Zaniemyślu pod Poznaniem.

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 roku w Panamie. Tematem spotkania będą słowa Matki Bożej zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).

KAI/msz

Zobacz też:
>>Galeria zdjęć na stronie archidiecezji poznańskiej