Stolica Apostolska straciła wybitnego przedstawiciela służb dyplomatycznych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w kondolencjach po śmierci abp. Alaina Lebeaupina, przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy Unii Europejskiej w latach 2012-2020, konsultora Sekcji ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu, wcześniej nuncjusza apostolskiego w Ekwadorze, Kenii oraz stałego obserwatora przy instytucjach ONZ w Nairobi.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

Warszawa, dnia 26 czerwca 2021 roku

Wasza Eminencjo,

Najdostojniejszy Księże Kardynale Sekretarzu Stanu,

Ze smutkiem przyjąłem informację o śmierci Jego Ekscelencji księdza arcybiskupa Alain Lebeaupin przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy Unii Europejskiej w latach 2012-2020, konsultora Sekcji ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu, wcześniej nuncjusza apostolskiego w Ekwadorze, Kenii oraz stałego obserwatora przy instytucjach ONZ w Nairobi.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazu współczucia wszystkim, których dotknęła jego śmierć, a zwłaszcza rodzinie, przyjaciołom, współpracownikom z Sekretariatu Stanu oraz przedstawicielstw dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, w których pełnił swoja misję.

Stolica Apostolska straciła wybitnego przedstawiciela służb dyplomatycznych, doktora prawa kanonicznego, który swoje doświadczenie zdobywał w misjach watykańskich przy ONZ w Nowym Jorku, w Dominikanie i w Mozambiku oraz w samym Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, zajmując się pracami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz będąc chargé d’affaires nuncjatury przy Wspólnotach Europejskich.

Wspominając zmarłego abp Lebeaupin ze spotkań Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), zapewniam o modlitwie w intencji śp. zmarłego, polecając go orędownictwu Matki Miłosierdzia.

Pociechy i nadziei na życie wieczne szukamy w słowach naszego Pana Jezusa Chrystusa: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26)

Niech odpoczywa w pokoju!

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

__________________
Jego Eminencja
Pietro Kard. PAROLIN
Sekretarz Stanu Jego Świątobliwości