Przewodniczący KEP spotkał się z kapłanami diecezji włocławskiej

02-06-2015

We wtorek 2 czerwca odbyła się tradycyjna pielgrzymka kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Kujawy do Błenny.

0
2045

Gądecki-kapłani-Włocławek

Coroczna pielgrzymka posiada charakter pokutno-ekspiacyjny. W tym roku Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przed Eucharystią, odbyła się adoracja, w czasie której kapłani mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Miejscowość Błenna leży na terenie powiatu włocławskiego, w gminie Izbica Kujawska. Zgodnie z administracją Kościoła katolickiego parafia Błenna należy do diecezji włocławskiej, dekanatu izbickiego.

Od najdawniejszych czasów kościół parafialny św. Małgorzaty i św. Michała Archanioła w Błennej promieniuje na okolicznych mieszkańców przemożną obecnością Najświętszej Maryi Panny w Jej cudownym wizerunku Łaskawej Księżnej Kujaw. Błenna od wieków była miejscem kultu maryjnego, przyciągającego pielgrzymów z całego rejonu. Położona w obszarze Wielkiej Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej, była w przeszłości ważnym punktem na szlaku  handlowym z Płocka do Poznania.

Błenna cieszyła się od dawna obrazem Matki Bożej, słusznie nazywanym przez wierny lud cudownym. Tu bowiem, o czym świadczą prastare akta wizytacji biskupów, Matka Najświętsza rozdawała rozliczne łaski modlącym się i o nie proszącym. Niektórzy historycy  utrzymują, że cudowny wizerunek był znany już w XV w. O wiekowości kultu zdają się świadczyć liczne pielgrzymki do Częstochowy. Pod koniec XVI w., kiedy proboszczem parafii był ks. Andrzej Bembus, co drugi z parafian udał się na taką pielgrzymkę.

Wydaje się, że obecnie czczony obraz Matki Bożej Błeńskiej został przywieziony z Częstochowy przez uczestników którejś z pielgrzymek i mógł zastąpić inny obraz, stary, zniszczony, lub który z jakichś powodów przestał istnieć. W połowie XVII w. do Błennej przybywały rzesze wiernych na uroczystości odpustowe. Z tego względu w 1711 r.  stwierdzono, że kościół jest za mały dla potrzeb parafian i przybywających tu pielgrzymów, którzy są zmuszeni  stać na zewnątrz podczas uroczystości odpustowych.

O żywym rozwoju kultu Matki Bożej w Błennej świadczy dokument wydany 26 kwietnia 1786 r. przez Ojca Świętego Piusa VI. Papież nadał przywileje odpustowe świątyni związane z wszystkimi świętami maryjnymi oraz patronami, których wizerunki znajdowały się w kościele. W przeszłości tego rodzaju dokument papieski był uznawany za podniesienie świątyni do godności sanktuarium. I takie było podejście, rozumienie przez lud tego miejsca.

Postanowieniem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa 8 września 2014 r. kościół parafialny w Błennej z cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej Księżnej Kujaw został proklamowany kolejnym sanktuarium diecezji włocławskiej.

(Na podstawie ks. Waldemar Pasierowski „U Łaskawej Księżnej Kujaw w Błennej”, Przewodnik Katolicki)

BRAK KOMENTARZY