Ze względu na sytuację epidemiologiczną Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych odbyła się 9 lutego 2021 r. na platformie Google Meet.

Dyrektorzy diecezjalni PDM z całej Polski wraz z przedstawicielami dyrekcji krajowej PDM oraz bp. Jerzym Mazurem SVD, przewodniczącym KEP ds. misji, spotkali się on-line, by wspólnie podsumować oraz zaplanować misyjne działania na kolejny rok pracy.

„Rok 2020 pokazał, że wiele podejmowanych cyklicznie inicjatyw zostało odwołanych. Animacja i spotkania w reżimie sanitarnym utrudniały rozkrzewianie idei misyjnej odpowiedzialności. Patrzymy jednak z nadzieją w przyszłość. W tym roku będziemy się przygotowywać do kolejnego 2022 roku, w którym wypadają wielkie jubileusze związane z Papieskimi Dziełami Misyjnymi” – mówił ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Siostra Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, mówiła o przygotowaniach do Misyjnego Synodu Dzieci 2022: „Mamy już gotową modlitwę synodalną, którą dzieci z ognisk misyjnych modlą się od września 2020 roku. Została ona opublikowana m.in. w «Świecie Misyjnym». Niedługo na łamach tego czasopisma opublikujemy również logo synodu oraz hymn. Przedstawiono także zasady wyboru delegatów z diecezji oraz ich posłania, co będzie zadaniem dyrektorów diecezjalnych PDM”.

Ojciec Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy PUM, podsumowując pracę w minionym roku zaznaczył, że znana jest już data tegorocznej Sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze, które odbędzie się w dniach 27-28 listopada. Poinformował również o liście wysłanym do rektorów wyższych seminariów duchowych i możliwości realizowania spotkań on-line dla diakonów z całej Polski.

W spotkaniu uczestniczył również p. Andrzej Lendzion, dyrektor Wydawnictwa Missio-Polonia, który przedstawiając sprawozdanie z roku 2020, zwrócił szczególną uwagę na nowy sposób dystrybucji misyjnych materiałów formacyjnych i liturgicznych w formie on-line.

Podczas spotkania podjęto tematy świętowania w 2022 r. ważnych jubileuszy: 400-lecia powołania Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia Dzieła Rozkrzewiania Wiary  i 100-lecia uznania za papieskie Dzieł: św. Piotra Apostoła, Misyjnego Dzieci i Rozkrzewienia Wiary. Zastanawiano się jak przygotować się do tych wydarzeń i jak wykorzystać ten czas w misyjnej animacji.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, przedstawił podsumowanie finansowe z działalności PDM za 2020 rok oraz perspektywę rozwoju PDM w Polsce na najbliższe miesiące i lata. Podjęto również temat kontynuowania wspólnych rekolekcji kapłańskich w gronie misyjnych współpracowników z całej Polski.

W spotkaniu wzięły udział 24 osoby.

Papieskie Dzieła Misyjne, jako instytucja podlegająca Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, są powołane do budzenia misyjnej świadomości i zaangażowania na rzecz misji.

as/pdm