Statystycznie 10 proc. Polaków żyjących na emigracji uczęszcza regularnie na niedzielną Eucharystię. Wielkim wyzwaniem dla nas księży jest to, jak dotrzeć do tych pozostałych 90 proc. osób, które nie są związane z naszymi wspólnotami – podkreśla rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.

Kilkudziesięciu księży z Polskiej Misji Katolickiej we Francji odbywa od poniedziałku swoje kapłańskie rekolekcje w domu PMK w Lourdes. Nauki rekolekcyjne głosi arcybiskup Rouen, Dominique Julien Claude Marie Lebrun. Polscy kapłani uczestniczyli m.in. w Mszy św. w grocie objawień Maryi oraz w procesji maryjnej.

Wśród wyzwań stających przed księżmi z PMK we Francji na pierwszy plan wysuwa się ewangelizacja. „Papież Franciszek komentując ewangeliczną przypowieść do pasterzu i zagubionej owcy podkreślił, że dziś odwróciły się proporcje i pasterz często musi pozostawić jedną owcę, która mu pozostała i poszukiwać 99, które zaginęły. Nasze wspólnoty na emigracji są małe i dużym wyzwaniem jest to, jak się oprzeć pokusie pozostania tylko z tymi, którzy jeszcze są w parafii na Mszy św. i nie wychodzenia dalej, do tych których trzeba poszukiwać. Trzeba także postawić pytanie czy jako duszpasterze zrobiliśmy wszystko, by ludzie nam nie zaginęli” – powiedział ks. Brzyś.

Rektor PMK dodał, że Polacy we Francji często mieszkają w dużej odległości od kościołów, dlatego poza niedzielną Mszą św. trudno organizować duszpasterstwo i formację w parafiach w ciągu tygodnia. Dlatego PMK proponuje proboszczom program New Pastoral, czyli aplikację udostępniającą materiały formacyjne dla małych grup spotykających się w prywatnych domach.  Raz w roku organizowane jest także Forum Duszpastersko-Misyjne. PMK jest także otwarta na propozycje ruchów i wspólnot katolickich.

Ks. Brzyś poinformował również, że jeszcze jesienią PMK uruchomi portal informacyjny dla Polaków we Francji – PolskiFR, Misja jest także obecna na Twitterze i Facebooku – @misjafrancja. „To jest na dzisiaj najlepsze narzędzie dzięki, któremu możemy dotrzeć do ludzi, których nie ma na niedzielnych Mszach św.” – podkreślił rektor PMK.

BP KEP

BRAK KOMENTARZY