Jednym z filarów pontyfikatu Benedykta XVI jest refleksja nad misterium Jezusa Chrystusa i nad tym, co znaczy być chrześcijaninem – powiedział KAI ks. prof. Waldemar Chrostowski, laureat Nagrody Ratzingera z 2014 r. i współautor jubileuszowej księgi Benedykta XVI „Cooperatores Veritatis”. Uroczysta prezentacja wydawnictwa z okazji 90. urodzin papieża seniora odbyła się wczoraj w rzymskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum.

W uroczystej prezentacji jubileuszowej księgi wzięli udział m.in. kard. Gianfranco Ravasi, kard. Tarsicio Bertone, dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, kard. Prosper Grech OSA i osobisty sekretarz Benedykta XVI abp Georg Gänswein. Spotkanie poprowadził o. Federico Lombardi SJ, dyrektor Watykańskiej Fundacji Józefa Ratzingera – Benedykta XVI.

Omawiając różnego rodzaju inicjatywy, promujące nauczanie Benedykta XVI i podejmowane z okazji 90. urodzin papieża seniora, o. Lombardi omówił m.in. przygotowywaną w Warszawie konferencję poświęconą koncepcji państwa w nauczaniu Benedykta XVI, która odbędzie się 19 kwietnia w KEP z inicjatywy Watykańskiej Fundacji Józefa Ratzingera – Benedykta XVI, Konferencji Episkopatu Polski i Sejmu RP.

Z kolei dyrektor wydawnictwa Casa Editrice Vaticana, nakładem którego ukazała się publikacja, mówił o wielkim znaczeniu tej książki w bibliografii poświęconej nauczaniu Benedykta XVI,a także w dorobku samego wydawnictwa. Papieża-seniora określił mianem „wielkiego autora, który nadaje wielkość wydawnictwu” i podkreślił, że to papieżowi-seniorowi czytelnicy zawdzięczają publikację, stworzoną wspólnie przez znawców jego nauczania i pontyfikatu.

Najistotniejszą część prezentacji stanowił wykład kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, poświęcony podejmowanemu przez Benedykta XVI tematowi wolności, jako owocu prawdy i wiary. „Do prawdy można dojść jedynie w wierze, a celem teologa Józefa Ratzingera i papieża Benedykta XVI było obrona wiary, przy jednoczesnym oddaniu pierwszeństwa posłudze miłości” – mówił kardynał.

Publikacja, przygotowana z okazji zbliżających się 90. urodzin Benedykta XVI została wydana w języku włoskim i angielskim. Zawiera trzynaście tekstów, których autorami są m.in. dotychczasowi laureaci Nagrody Ratzingera, przyznawanej od 2011 r. przez Watykańską Fundację Józefa Ratzingera – Benedykta XVI.

Jednym z laureatów i współautorów publikacji jest ks. prof. Waldemar Chrostowski, który otrzymał nagrodę w 2014 r., wraz z francuską biblistką prof. Anne-Marie Pelletier, której papież Franciszek powierzył przygotowanie tegorocznych rozważań wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

KAI

BRAK KOMENTARZY