7 czerwca br. o godz. 18.20 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach będzie celebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego, który pobłogosławi SacroTruck – samochód pół-ciężarowy dostosowany do potrzeb mobilnego nośnika kultury. Wyruszy on na drogi diecezji ełckiej śladami papieża Jana Pawła II.

Po Eucharystii odbędzie się wykład inauguracyjny o Szlakach Papieskich. Msza św. będzie transmitowana przez TV Trwam.

Wydarzeniu poświęcenia SacroTrucka będzie towarzyszyło wiele atrakcji. Na godz. 17.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach zaplanowane jest przedstawienie pt. „Przed Sklepem Jubilera” w reżyserii Danuty Róży Zawadzkiej, w wykonaniu teatru Źródło.

Na terenie diecezji ełckiej – z inicjatywy bp. Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego – powstały trzy wyjątkowe szlaki. Każdy z nich prowadzi inną trasą oraz skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami. Kluczowy zamysł jest jednak jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych rejonach, tym samym kreśląc na mapie trasy nazywane później Szlakami Papieskimi.

SacroTruck to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, który dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu pół-ciężarowego jako ośrodek kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach. SacroTruck w tym roku odwiedzi 20 parafii diecezji ełckiej (Krasnopol, Wigry, Rygałówka, Lipsk, Bargłów, Rajgród, Mikaszówka, Karolin, Giby, Rydzewo, Studzieniczna, Regielnica, Grabnik, Drygały, Skarżyn, Białobrzegi, Kolnica, Krasnybór, Straduny, Cichy, Wiśniowo Ełckie). Wybór miejscowości nie jest przypadkowy, bowiem w ich okolicach odpoczywał Karol Wojtyła – papież, miłośnik przyrody i sztuki.

Każda wizyta w danym miejscu będzie trwała 2 dni. Pierwszy dzień będzie przeznaczony na kulturę,  drugi – na spotkanie lub warsztaty w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu. Planowane są m.in. spotkania z aktorami, pedagogami, historykami, psychologami. Spotkania będą otwarte zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Ideą projektu jest bowiem zachęcenie do integracji międzypokoleniowej. W samochodzie będzie można zobaczyć pamiątki związane ze Szlakami Papieskimi oraz Janem Pawłem II, będzie można usiąść przy stoliku, wypić kawę, zjeść kremówkę papieską. Zostały przygotowane wywiady z ostatnimi żyjącymi osobami, które wędrowały po Krakowie, po górach i pływały na kajakach razem z Karolem Wojtyłą w różnych okresach jego życia. Będzie można usłyszeć dlaczego Jan Paweł II nazywany był Wujkiem, jak wyglądały spływy ze świętym, jakie piosenki śpiewał Wojtyła nad Hańczą – a to wszystko w interaktywnym muzeum. W ramach SacroTrucka będzie można przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Dzięki specjalnym okularom będziemy mogli „być” w miejscach, gdzie swoje ślady odcisnął Wielki Święty. Będą to jedyne pokazy filmowe w 360 stopniach w okularach VR  w okolicy!

Wędrówki Szlakami Papieskimi to doskonała sposobność do pogłębienia wartości duchowych i podjęcia aktywności fizycznej w otoczeniu piękna natury, poznając je z perspektywy kajakowej, pieszej, rowerowej, autokarowej, samochodowej, konnej lub narciarskiej. Mogą nimi pielgrzymować juniorzy i seniorzy, młodzież szkolna i akademicka, rodziny z dziećmi i osoby samotne, grupy zorganizowane lub po prostu zgrana ekipa przyjaciół.

W celu większej promocji tego wielkiego dzieła Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku prowadzi projekt SZAFa na KÓŁKACH – czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTrucku. Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku od lat sprawuje pieczę nad Szlakami Papieskimi w Diecezji Ełckiej we współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, która zgodnie z życzeniem Karola Wojtyły dokumentuje wszystkie miejsca w Polsce, które Święty nawiedzał jako kapłan, biskup, kardynał i papież – pielgrzym. W ten sposób propagowana jest turystyka jako wyraz troski o zdrowie fizyczne i duchowe człowieka. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

W trakcie wizyty SacroTrucka w danej miejscowości Centrum Oświatowo-Dydaktyczne udostępni indywidualny punkt spotkań i porad (np. z psychologiem lub prawnikiem). Jeżeli jedno spotkanie nie wystarczy, a SacroTruck pojedzie dalej, zawsze będzie można zwrócić się o pomoc w stałej siedzibie Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku.

www.szlakipapieskie.eu / BP KEP