Miłosierdzie nie jest sloganem, ale konkretnym zadaniem, do jakiego powołani są chrześcijanie. Mogli przekonać się o tym uczestnicy akademii miłosierdzia, które w ramach Festiwalu Młodych Światowych Dni Młodzieży we wtorek odbyła się na stadionie Cracovii w Krakowie.

Podczas Akademii Miłosierdzia uczestnicy Światowych Dni Młodzieży mogą zapoznać się z konkretnymi inicjatywami na rzecz uczynków miłosierdzia. W programie Akademii znalazły się konferencje poświęcone m.in. Matce Teresie z Kalkuty, św. Wincentym a Paulo, czy św. Bratu Albertowi.

O inspiracji, jaką dla amerykańskiej młodzieży jest bł. Matka Teresa z Kalkuty opowiedziała inicjatorka Mother Teresa Project – Mary Kathryn Lee. Jest to jeden z pierwszych na świecie ośrodków badań, powstały przy Uniwersytecie w Ave Maria na Florydzie (USA), który promuje nauczanie Matki Teresy, zachęca do służby na rzecz potrzebujących, a także podejmuje inicjatywy na rzecz pokoju na świecie.

– Celem Mother Teresa Project jest uwrażliwienie absolwentów Ave Maria University, na współczucie i pomoc potrzebującym. W ten sposób chcemy tworzyć nową generację Amerykanów, którzy poznają dzieło tej wielkiej kobiety i tak jak ona będą w stanie czynić pokój na świecie – powiedziała Mary Kathryn Lee.

O pracy misyjnej opowiedzieli misjonarze kombonianie, siostry Matki Bożej Miłosierdzia oraz animatorzy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, natomiast o świadczeniu Miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty opowiedział ks. Jacek Piotrowski ze zgromadzenia Księży Misjonarzy. Duchowny przypomniał także charyzmat Księży Misjonarzy i opowiedział o działalności ewangelizacyjnej i misyjnej.

Świadectwo miłości do innych, które przejawia się w posłudze wśród najbiedniejszym osób dała siostra Alexandra Vega NDS. Siostry ze wspólnoty Notre Dame do Sion podkreśliły, że są zaangażowane w codzienną modlitwę za cierpiących na Bliskim Wschodzie i na całym świecie.

Akademia Miłosierdzia jest częścią Centrum Powołaniowego w ramach światowych Dni Młodzieży. Przez cztery dni na stadionie Cracovii odbywać się będą konferencje poświęcone wierze, rodzinie, aktywności społecznej oraz uczynkom miłosierdzia.

KAI