– W tych dwóch dniach zawiera się wielka prawda Kościoła o świętych obcowaniu – mówi o uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Podkreśla, że na początku listopada modlimy się za naszych bliskich zmarłych przez wstawiennictwo również zmarłych – świętych, którzy są już we wspólnocie z Bogiem.

– Pierwsze dni listopada co roku nastrajają nas do refleksji na temat naszego przemijania, naszego pobytu tutaj na ziemi. Są czasem zamyślenia nad życiem i śmiercią – mówi Sekretarz Generalny Episkopatu. Podkreśla, że 1 listopada to przede wszystkim wspólnota obcowania ze świętymi.

– Wśród tej rzeszy świętych pewnie są i nasi bliscy, których pożegnaliśmy i którzy przekroczyli bramy śmierci i uczestniczą w pełni życia – zauważa. Mówi, że dzień ten każe nam myśleć o naszym przeznaczeniu, o tym, że zostaliśmy odkupieni przez Jezusa Chrystusa. Dodaje, że celem naszego ziemskiego istnienia i ziemskiego pielgrzymowania nie jest ilość przeżytych lat, ale wieczność, pełna wspólnota z Bogiem w gronie świętych.

2 listopada – kolejny dzień refleksji na temat przemijania i życia ludzkiego tu na ziemi to – jak mówi bp Artur Miziński – dzień przeznaczony na wspomnienie szczególnie tych, którzy nie uczestniczą jeszcze w pełni życia Bożego. Przeszli oni przez życie ziemskie, i jak naucza Kościół, oczyszczają się i pokutują za grzechy, które popełnili w czasie ziemskiego życia, aby dojrzeć do pełni świętości i wspólnoty z Bogiem.

– Modlimy się, prosząc Boga o to, aby czas ich oczekiwania na pełnię szczęścia wiecznego się skrócił – wyjaśnia bp Miziński. Podkreśla, że poprzez naszą modlitwę, poprzez ofiarowywanie w intencji dusz Komunii Świętej, poprzez także ofiarę naszego cierpienia przyjętego z wiarą, możemy im wiele pomóc w osiągnięciu pełni życia.


BPKEP

BRAK KOMENTARZY