Sekretarz Generalny KEP: zasługi bp. Pieronka na polu prawa kanonicznego są nie do przecenienia

0
1061

Poznałem bp. Tadeusza Pieronka na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, gdzie miałem z nim kurs z prawa kanonicznego. Najpierw bp Pieronek był moim profesorem, a później zastąpiłem go na urzędzie sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Sam pełnił ten urządod 1993 do 1998 roku – wspomina bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP.

„Ogromne są jego zasługi na polu prawa kanonicznego, co ukazało się szczególnie w latach transformacji w Polsce i odnowieniu relacji Kościół – Państwo. Bp Pieronek był mocno zaangażowany w prace związane z przygotowaniem i wdrażaniem w życie Konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolska i Rzeczpospolitą Polską. Przez lata był przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. To był wyjątkowy czas i jego zasługi na tym polu są nie doprzecenienia” – powiedział bp. Artur Miziński.

Sekretarz Generalny KEP podkreśla, że bp Tadeusz Pieronek był znanym polskim prawnikiem i kanonistą. W 1990 roku został członkiem-założycielem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Był także rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Bp Miziński zaznacza, że bp Pieronek jest jednym z inicjatorówpowstania Katolickiej Agencji Informacyjnej, która w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia istnienia, a także Fundacji „Opoka” oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

BP KEP

Fot. Piotr Tumidajski eKAI

BRAK KOMENTARZY