Tegoroczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę oraz pielgrzymki zorganizowane do Ziemi Świętej – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka SJ, z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 23 czerwca br.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że z początkiem lata rusza sezon pielgrzymkowy, zwłaszcza pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, które są nieodzownym elementem polskiej pobożności.

Ks. Gęsiak zauważył, że w ciągu ostatnich dwóch sezonów ruch pielgrzymkowy był mocno ograniczony z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku jednak można już bez przeszkód organizować i uczestniczyć zarówno w pielgrzymkach pieszych jak i zorganizowanych. Mówił o tym szerzej bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

O tegorocznych pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę mówili podczas spotkania prasowego o. Krzysztof Wendlik OSPPE, kierownik Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, oraz ks. Krzysztof Ukleja, przewodnik jednej z grup Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

Z kolei o pielgrzymkach organizowanych do Ziemi Świętej mówiła pani Agnieszka Czyż-Mańkowska, organizatorka ruchu pielgrzymkowego.

BP KEP

Spotkanie prasowe Rzecznika KEP z akredytowanymi dziennikarzami (Warszawa, 23.06.2022)