Podsumowanie rekolekcji biskupów na Jasnej Górze i 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski oraz nowy rok duszpasterski w Kościele w Polsce – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka SJ, z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 25 listopada br.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w dniach 15-18 listopada odbyły się na Jasnej Górze rekolekcje biskupów. Nauki rekolekcyjne poprowadził o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv, a ich myślą przewodnią było „Przesłanie współczesnych świętych”. Po zakończeniu rekolekcji biskupów, w dniach 18-19 listopada odbyło się 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. „Głównymi tematami zebrania było podsumowanie wizyty ad limina apostolorum, Synod Biskupów o synodalności, sprawy polskich rodzin oraz sytuacja na granicy polsko-białoruskiej” – podsumował rzecznik Episkopatu.

Ks. Gęsiak SJ zwrócił uwagę, że w niedzielę 28 listopada, która jest pierwszą Niedzielą Adwentu, rozpoczyna się nowy rok duszpasterski, który w Kościele w Polsce przebiegać będzie pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. „Jest to ostatni rok z trzyletniego programu duszpasterskiego 2019-2022 koncentrującego się wokół Eucharystii pt. +Eucharystia daje życie+” – zaznaczył.

Gościem specjalnym na spotkaniu prasowym był bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, który połączył się uczestnikami spotkania przez Internet. Bp Czaja przedstawił główne założenia programu duszpasterskiego, a także inicjatywy duszpasterskie na rok 2022 oraz zasady obowiązujące przy zgłaszaniu takich inicjatyw.

BP KEP