Z okazji 25-lecia działalności Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia,w Warszawie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w latach 2000-2010.

W homilii bp Piotrowski powiedział: „Powołanie w 1993 r. przez ówczesnego dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych bpa Andrzeja Suskiego Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia było niezwykle cenną i trafną decyzją dla rozwoju PDM w Polsce i kształtowania ducha misyjnego wiernych. W kolejnych latach wydawnictwo udoskonalało wydawaną prasę misyjną pod względem merytorycznym i graficznym. Pojawiły się liczne nowe tytuły publikacji książkowych i materiałów formacyjnych, które są przesyłane do wszystkich diecezji w Polsce, do domów zakonnych, bibliotek i uczelni. Usprawniono kolportaż i obecnie czasopisma misyjne poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych docierają do wszystkich placówek na świecie, gdzie pracują polscy misjonarze. Srebrny jubileusz tej jakże zacnej instytucji misyjnej prowokuje pytanie nie tyle o miejsce wydawnictwa na polskim rynku prasowym, ile o jego miejsce w życiu Kościoła nad Wisłą, w życiu jego duszpasterzy i wiernych. Niech więc Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia w oczekiwaniu na złoty jubileusz będzie zawsze misyjną pamięcią Kościoła w Polsce i przypomina, że wciąż pozostają rozległe horyzonty misji”.

Bp Piotrowski podkreślił też znaczący czas jubileuszu, który przypadł na Tydzień Misyjny, obchodzony w tym roku pod hasłem: „Pełni Ducha i posłani” i nawiązał do słów z orędzia misyjnego papieża Franciszka, który przypomniał, że życie każdego człowieka jest misją.

Po Mszy Świętej dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas odczytał list gratulacyjny sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp. Artura Mizińskiego z okazji srebrnego jubileuszu. Następnie byli dyrektorzy Wydawnictwa Missio-Polonia – ks. Jan Wnęk (1993-1998) i ks. Antoni Mulka (1998-2002) – wspominali jego początki oraz współpracowników, z którymi je tworzyli.

Z okazji jubileuszu osoby, które przyczyniły się do powstania i rozwoju Wydawnictwa, otrzymały jubileuszowe statuetki, natomiast wszyscy inni uczestnicy uroczystości otrzymali okolicznościowe pamiątki.

W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział obecni i byli pracownicy Wydawnictwa Missio-Polonia i Papieskich Dzieł Misyjnych, przedstawiciele Katedry Misjologii UKSW – ks. prof. Wojciech Kluj OMI i ks. dr hab. Tomasz Szyszka SVD – oraz reprezentanci instytucji współpracujących z Wydawnictwem, a także przyjaciele i sympatycy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Wydawnictwo Missio-Polonia służy animacji misyjnej prowadzonej przez Papieskie Dzieła Misyjne, zachęcając diecezje, a także zakony i zgromadzenia – poprzez dyrektorów diecezjalnych, promotorów i referentki – do otwartości na misyjną działalność Kościoła.

Papieskie Dzieła Misyjne/ www.missio.org.pl

Zdjęcie: PDM

BRAK KOMENTARZY