Polonijne rodziny Wielkiej Brytanii już od 13 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Laxton Hall w ramach Święta Rodziny, które w tym roku odbyło się 28 maja. Mszy świętej przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej. W spotkaniu uczestniczyło ok 800 osób.

„Jest obecny Kościół Domowy, są członkowie Spotkań Małżeńskich oraz Mężczyźni św. Józefa – te wszystkie organizacje są bardzo mocno związane z duszpasterstwem rodzin” – zaznaczył ks. Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii.

Święto Rodziny to przede wszystkim integracja rodzin, a jednocześnie piękne religijne przeżycie. To wzmocnienie, że jest nas wielu i mamy te same wartości – zaznaczył ks. Stefan Wylężek. Jego zdaniem „takie spotkanie integracyjne nie tylko na poziomie parafialnym, ale i ogólno-misyjnym, łączącym różne parafie, jest bardzo budujące”.

Jak podkreślają wieloletni uczestnicy, z każdym rokiem Święto Rodziny „jest coraz większe i piękniejsze. Polonia pokazuje przepiękną wiarę i na Zielone Świątki Duch Święty powiewa tu bardzo mocno”. Spotkanie rodzin jest też okazją do dzielenia się wiarą z angielskimi i walijskimi katolikami. „Jesteśmy tu pełni radości, wiary i cieszymy się, że możemy trwać w tej pięknej wierze i pokazywać katolickim braciom i siostrom angielskim” – podkreślają.

Najważniejszym punktem Święta Rodziny była Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Odbyła się również konferencja delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego, a po niej koncert polonijnego zespołu gospelowego AMEN AdoraMus Emigranci Najwyższemu pod kierownictwem Romana Licznerskiego. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

Rokrocznie temat Święta Rodziny związany jest z hasłem programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku to: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Temat przewodni wydarzenia oraz konferencji wygłoszonej przez delegata KEP brzmiał: „Rodzina – Kościół Domowy, Rodzina – Dom Kościoła”.

Od 15 do 17 września br. na Stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku odbędzie się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który będzie okazją do spotkania rodzin polonijnych z wielu krajów. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, Polonijna Rada Rodziny, prelegenci i rodziny zapraszają do Gdańska. Organizatorzy zachęcają, aby już teraz planować urlop w Polsce.

Trwają zapisy: https://kongresrodzinpolonijnych.pl/.

Za: Family News Service/ www.emigracja.episkopat.pl