W dniach 24-25 kwietnia br. odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Kongres Teologiczny. Organizatorem wydarzenia jest Akademia Katolicka w Warszawie. Kongres stanowi zaproszenie do wspólnej, odpowiedzialnej refleksji nad miejscem kapłaństwa we współczesnym świecie.
„Czy kapłani są jeszcze potrzebni światu – do czego?” To pytanie wyraża jedną z najpoważniejszych obaw, towarzyszących obecnie Kościołowi. Wobec dynamicznych przemian kulturowych, kryzysu autorytetu i redefinicji ról społecznych, kapłaństwo coraz częściej bywa kwestionowane, niezrozumiane lub redukowane do funkcji czysto organizacyjnych. Równocześnie wielu kapłanów doświadcza niepewności co do sensu, zakresu i sposobu sprawowania swojej posługi.
Podejmowana refleksja została uporządkowana wokół czterech zasadniczych obszarów. Pierwszy dotyczy aktualnej sytuacji i wyzwań stojących dziś przed kapłanami. Drugi koncentruje się na teologicznym zakorzenieniu tożsamości prezbitera. Trzeci obszar stawia pytanie o relację kapłana do świata oraz napięcia wynikające z życia i posługi w rzeczywistości silnie zsekularyzowanej. Czwarty dotyka codzienności: sprawowania władzy pasterskiej, relacji, zależności instytucjonalnych, osobistych charyzmatów oraz psycho-cielesnego wymiaru życia kapłańskiego.
Międzynarodowy Kongres Teologiczny skierowany jest w szczególny sposób do księży odpowiedzialnych za formację, rozeznawanie powołań, duszpasterstwo oraz strategiczne decyzje dotyczące przyszłości Kościoła. Kongres gromadzi uznanych teologów z Polski i zagranicy, tworząc przestrzeń poważnego namysłu, dialogu i modlitwy.
Program:
Międzynarodowy Kongres Teologiczny
Warszawa, 24-25 kwietnia 2026 r.
CZY KAPŁANI SĄ JESZCZE POTRZEBNI ŚWIATU – DO CZEGO?
Piątek, 24 kwietnia 2026 r. ul. Dewajtis 3 wejście B
Sekcja I
10.00 – Otwarcie Konferencji i przywitanie gości (ks. Rektor Krzysztof Pawlina, Akademia Katolicka w Warszawie)
10.30-11.15 – Słowo Boże – Słowo Objawione – Słowo Sakramentalne (kard. Mauro Piacenza)
11.15 -11.45 – Kapłaństwo we współczesnej teologii (Marek Blaza SJ, Akademia Katolicka w Warszawie)
11.45-12.15 – przerwa na kawę
12.15-12.45 – Kapłani a współpracownicy świeccy (Dariusz Kowalczyk SJ, Gregorianum)
12.45-13.15 – Kapłan-mężczyzna. Dylematy wokół kapłaństwa kobiet (Isabel Leon, Uniwersytet Nawarry)
13.15-14.30 – Obiad
Sekcja II
14.30-15.00 – Kapłaństwo powszechne a kapłaństwo służebne (Janusz Pyda OP, Akademia Katolicka w Warszawie)
15.00-15.30 – Kapłan jako adresat miłosierdzia. Kryzys tożsamości i jego znaczenie teologiczne (Abp Krzysztof Nykiel)
15.30-15.45 – przerwa na kawę
15.45-16.15 – Tożsamość księdza umocowana w Słowie (Krzysztof Wons SDS, Centrum Formacji Duchowej w Krakowie)
16.15-16.45 – Ku nowemu modelowi formacji permanentnej (bp Damian Bryl)
18.00 – Msza św. przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki (kard. Mauro Piacenza)
Sobota, 25 kwietnia 2026 r. ul. Krakowskie Przedmieście 66
Sekcja III
8.30 – Msza św. w kościele seminaryjnym (abp Adrian Galbas)
10.15-10.45 – Kapłan w historii i wobec historii (kard. Mauro Piacenza)
10.45-11.15 – Po co nam seminaria i jakie? (ks. Jan Frąckowiak – Przewodniczący rektorów WSD)
11.15-11.45 – Główne wyzwania dla spowiedników w XXI w. (Alfonso Amarante CSsR, Akademia Alfonsjańska)
11.45-12.00 – Przerwa na kawę
12.00-12.30 – Teologia antyklerykalizmu (Bernard Pottier SJ, Facultes Loyola Paris)
12.30-13.00 – Kapłan jako sługa mistyki i spotkania (Andrzej Wodka CSsR, Akademia Alfonsjańska)
AKW