Wierność korzeniom uzdalnia do otwarcia na nowe wyzwania, uważnego wsłuchiwania się w pytania, jakie zadaje świat, i do ewangelicznej odpowiedzi na palące problemy ludzi, którzy potrzebują uzdrawiającego dotknięcia Bożej miłości – mówił bp Damian Muskus OFM w homilii podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach z udziałem wyższych przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych, które obradują w Krakowie. Zebranie plenarne odbywa się pod hasłem „Sól ziemi: między tradycją, anachronizmem i nowoczesnością”.

Nawiązując do biografii wspominanego dziś w liturgii bł. Honorata Koźmińskiego – założyciela wielu zgromadzeń zakonnych w Polsce – krakowski biskup pomocniczy podkreślał, że stanowi on dzisiaj wzór „wyobraźni miłosierdzia”, która jest twórcza i otwarta na nowe zjawiska społeczne, wymagające odważnej i jednoznacznej odpowiedzi chrześcijan. „Jest wzorem tej wyobraźni, która nie zna granic i nie zatrzymuje się, gdy trzeba wyjść w poszukiwaniu człowieka wołającego o pomoc, a jednocześnie jest wierna swojej pierwszej i jedynej miłości – Jezusowi” – mówił hierarcha.

Przypomniał, że bł. Honorat głęboką religijność łączył z troską o najbardziej potrzebujących. „Zjednoczony z Jezusem, a zarazem wrażliwy na niedole bliźnich, trafnie rozpoznawał znaki i potrzeby czasu, i odpowiadał na nie z odwagą i bezgranicznym zaufaniem Bożej Opatrzności, gdy zakładał kolejne wspólnoty zakonne” – zaznaczył bp Muskus, dodając że powołane przez bł. Honorata zgromadzenia są dziś dla świata wiarygodnym świadectwem Bożej miłości.

„W biografii bł. Honorata rozpoznajemy ukrytą regułę życia wielu założycieli zakonów, którzy bardzo konkretnie i namacalnie doznawali Bożego miłosierdzia i przebaczenia, i pragnęli dzielić się tym doświadczeniem, wezwani przez Jezusa do radykalnego życia Jego Ewangelią” – zauważył kaznodzieja. Wyjaśnił, że pragnienie to realizowali służąc ubogim, cierpiącym, samotnym i błądzącym, a owocem ich poszukiwań stawały się nowe wspólnoty życia konsekrowanego, zjednoczone w modlitwie i wspólnej misji.

Hierarcha wezwał siostry zakonne, by wracały do korzeni swoich zgromadzeń i czerpały z nich inspirację w twórczej realizacji charyzmatu wspólnoty. „Wierność korzeniom uzdalnia nas do otwarcia na nowe wyzwania, uważnego wsłuchiwania się w pytania, jakie zadaje nam świat, i do twórczej, ewangelicznej odpowiedzi na palące problemy ludzi, którzy potrzebują uzdrawiającego dotknięcia Bożej miłości” – podkreślił bp Muskus. „Powrót do źródeł nie oznacza zatem zamknięcia się w twierdzy własnej wspólnoty, lecz przeciwnie – staje się impulsem do odkrywania nowych dróg podążania za Jezusem” – dodał.

134. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce rozpoczęło się w Krakowie we wtorek. Wśród poruszanych tematów są kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty, 1050. rocznica Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży. Bp Damian Muskus, który był koordynatorem generalnym przygotowań do ŚDM, wygłosi wystąpienie podsumowujące lipcowe wydarzenia, kreśląc najważniejsze wyzwania, jakie w tym kontekście stoją przed zgromadzeniami zakonnymi. Gościem obradujących w Krakowie był też kard. Stanisław Dziwisz, który w drugim dniu, w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawił Mszę św. z udziałem uczestniczek zebrania.

Konferencja Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, która spotyka się dwa razy w roku na zebraniach plenarnych, skupia ok. 150 członkiń. Są nimi przełożone generalne i prowincjalne, reprezentujące zgromadzenia zakonne obecne w Polsce.

KAI

BRAK KOMENTARZY