Trwa kurs propedeutyczny dla duszpasterzy polonijnych: specyfika i wyzwania

26-06-2018
1920

„Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje” – zaznaczył ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, podczas kursu propedeutycznego dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów, odbywającego się od 25 do 27 czerwca, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Spotkaniu przewodniczy bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 

W tegorocznym kursie uczestniczy 13 duszpasterzy: 6 księży diecezjalnych i 7 księży ze zgromadzeń zakonnych. Księża udadzą się do Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. „Chcemy zaznajomić księży, którzy do tej pory nie mieli doświadczenia pracy wśród emigracji, ze specyfiką duszpasterstwa polonijnego. Mówimy zatem o podstawach teologicznych tegoż duszpasterstwa, o historii, o roli Kościoła w historii Polonii. Mówimy też o wyzwaniach współczesnych, związanych z integracją z Kościołem lokalnym jak i z integracją w środowiskach polonijnych” – powiedział bp Wiesław Lechowicz.

Bp Lechowicz zwrócił również uwagę na sektory duszpasterstwa polonijnego obejmującego duszpasterstwo młodych, rodzin, małżeństw, nową ewangelizację, duszpasterstwo ruchów i stowarzyszeń. „Wspominamy również o bardzo ważnej roli duszpasterza za granicą, jaką jest podtrzymywanie tożsamości patriotyczno-narodowej” – zaznaczył bp Lechowicz.

Ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, przedstawił podczas spotkania miejsce duszpasterza w Kościele lokalnym, do którego się udaje. „Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje” – zaznaczył ks. Głowacki. Ważne jest zatem wejście w struktury Kościoła lokalnego, znajomość języka, która jest kluczem do efektywnej działalności danego duszpasterza w kraju, do którego został posłany.

Ks. Głowacki zaznaczył również, że w wielu miejscach Europy i świata jest oczekiwanie na polskich duszpasterzy. Pełnią oni taką samą posługę duszpasterską za granicą jak w kraju, a więc przygotowują i udzielają sakramentów, katechizują. „Duszpasterze dbają również o to, aby ci, którzy wyjechali z Polski, nie utracili swoich korzeni” – powiedział ks. Głowacki.

BP KEP

Kurs Przygotowawczy dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji