Naszym największym pragnieniem jest mieć w Chinach prawdziwą wolność religijną – podkreślał ks. Jan Shi Xiaowang 11 kwietnia 2019 r. w Warszawie podczas konferencji prasowej na temat „Umowy Tymczasowej” między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową. Duchowny podkreślał, że mimo różnych ograniczeń nakładanych przez władze jest nadzieja. Prosił o dalsze wsparcie oraz modlitwę. Okazją do tego będzie m.in. obchodzony 24 maja Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach. 

22 września 2018 r. Stolica Apostolska zawarła z Chińską Republiką Ludową „Umowę Tymczasową” dotyczącą nominacji chińskich biskupów. Jest to pierwsze porozumienie pomiędzy Watykanem i komunistycznymi Chinami. Spór między Rzymem i Pekinem na temat nominacji biskupów pozostawał nierozstrzygnięty od 1958 roku. Chiny chcą mieć całkowita kontrolę nad działalnością religijną. Obok Kościoła oficjalnego istnieje Kościół podziemny. Zgodnie z porozumieniem kandydatury przyszłych biskupów w Chinach będzie zatwierdzał rząd w Pekinie, po czym prześle ich nazwiska papieżowi, który wyda dokument o ich mianowaniu.

Na konferencji prasowej w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej byli obecni: ks. Jan Shi Xiaowang, który od czterech lat studiuje w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ; o. prof. Zbigniew Wesołowski SVD, sinolog i były misjonarz na Tajwanie oraz o. Jacek Gniadek SVD, prezes stowarzyszenia Sinicum. Jak mówili, „Umowa Tymczasowa” u jednych, mimo różnych ograniczeń i presji rządu na Kościół podziemny, budzi nadzieję na poprawę losu chińskich katolików i zjednoczenie tamtejszego Kościoła, u innych powoduje niepokój względem przyszłości zależnej od komunistycznej władzy.

Podczas konferencji prasowej o. Jacek Gniadek zaprezentował najnowszy numer kwartalnika „Chiny Dzisiaj”, który ukazuje się po dwuletniej przerwie w języku polskim. Zachęcił też do włączenia się w obchody Światowego  Dnia Modlitw za Kościół w Chinach. Przypada on 24 maja, we wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W Chinach jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

KAI/ BP KEP

Zobacz też: www.sinicum.pl

BRAK KOMENTARZY