Uroczystość Narodzenia Pańskiego w Poznaniu (zapowiedź)

22-12-2016
1884

Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki o północy z 24 na 25 grudnia będzie przewodniczył Pasterce w katedrze poznańskiej. Msza św. będzie transmitowana w 1. Programie Polskiego Radia i w Radiu Emaus.

Pasterka to pierwsza Msza św. w Boże Narodzenie, odprawiana w nocy. Jest ona pamiątką drogi pasterzy do Betlejem i spotkania z nowonarodzonym Chrystusem. W Poznaniu, pasterce w katedrze będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Bp Zdzisław Fortuniak odprawi pasterkę w parafii w Kobylnicy o godz. 24, bp Grzegorz Balcerek w Poznaniu w parafii św. Moniki o godz. 24, a bp Damian Bryl we wspólnocie Arka o godz. 22.30.

***

Pierwsze uroczyste obchody Bożego Narodzenia według patrologa ks. prof. Józefa Naumowicza miały miejsce w Betlejem w IV wieku. Przez pierwsze trzy wieki chrześcijaństwa nie obchodzono Bożego Narodzenia. Wcześniej celebrowano przede wszystkim Wielkanoc. Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczęło się dopiero w IV wieku, gdy skończył się okres prześladowań chrześcijan. Pierwsze oficjalne obchody tych świąt miały miejsce po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem w pierwszej połowie IV wieku z inicjatywy św. Heleny.

W Betlejem w 328 r. poświęcono Bazylikę Narodzenia Jezusa, wybudowaną dla uczczenia miejsca narodzin Chrystusa. Ustalił się także zwyczaj, że w wigilię święta patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem, odległego ok. 8 km i tam w Grocie Narodzenia odprawiał w nocy Mszę św., którą później nazwano „Pasterką” w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Po czym obywało się całonocne czuwanie w bazylice wybudowanej nad Grotą Narodzenia. W ten sposób zaistniały pierwsze wigilie jak i pierwsza pasterki. I ta tradycja kontynuowana jest do dziś.

Początkowo obchody w Betlejem miały miejsce 6 stycznia, a w późniejszym okresie 25 grudnia. Chodziło o symboliczną wymowę przesilenia zimowego, kiedy to dzień jest najkrótszy a noc najdłuższa. Przesilenie zimowe najlepiej bowiem obrazuje fakt przyjścia Zbawiciela, które jest przedstawione jako nastanie światłości. Światło, które rozświetla mroki nocy, to symbol narodzin Chrystusa, który pojawia się w Ewangeliach. Światłość ta objawiła się w nocy pasterzom i prowadziła później Mędrców. Choć faktycznie przesilenie zimowe ma miejsce z 22 na 23 grudnia, to w czasach rzymskich uznawano, że następuje ono 25 grudnia – i dlatego wówczas ustanowiono Boże Narodzenie.

W 335 roku zwyczaj obchodzenia Bożego Narodzenia dotarł z Betlejem do Rzymu, a stąd do innych krajów.

www.archpoznan.pl/KAI/BPKEP