USA: Amoris laetitia – entuzjazm, ale problemy z zastosowaniem

28-09-2016
1291

Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych odbiera adhortację apostolską „Amoris laetitia” jako wielki dar dla rodzin, ale ma problemy z praktycznym zastosowaniem jej nauczania w najbardziej delikatnych kwestiach – wynika z raportu przygotowanego przez amerykański episkopat. Watykański Sekretariat Synodu Biskupów poprosił kierownictwo episkopatu o zdanie relacji z recepcji i wcielania w życie papieskiego nauczania o małżeństwie i rodzinie.

Raport został opracowany na podstawie odpowiedzi nadesłanych z diecezji. Mówią one o entuzjastycznym przyjęciu. Szczególnie doceniony został pozytywny ton dokumentu, a także zachęta do większego towarzyszenia małżeństwom i rodzinom. Pewne problemy stwarza nadmierne zainteresowanie mediów niektórymi tylko tematami adhortacji. Przyznaje się jednak, że postawa Papieża zachęciła do zajęcia się wiernymi w nieregularnej sytuacji małżeńskiej.

Relacje nadesłane z amerykańskich diecezji wskazują na potrzebę opracowania dodatkowych materiałów o praktycznym zastosowaniu „Amoris laetitia” w przystępnej formie pytań i odpowiedzi. Dodatkowych wyjaśnień oczekują też sami duszpasterze. Potrzebują oni wytycznych odnośnie tego, jak traktować w konfesjonale wiernych w nieregularnych sytuacjach i jak wcielać w życie niektóre aspekty adhortacji mówiące o rozeznaniu, integracji czy dopuszczaniu do sakramentów.

kb/ rv, usccb

Powered by WPeMatico