W Carlsbergu trwa V Kongres Rodzin Polonijnych (10-11 września)

0
462

„Wychowanie dzieci i młodzieży w rodzinie” jest głównym tematem rozpoczętego dziś (10 września) w Carlsbergu w Niemczech V Kongresu Rodzin Polonijnych. W Kongresie, który odbywa się w formie hybrydowej, bierze udział ponad 300 osób z różnych krajów świata. Organizuje go Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Rodzinie”. 

„Chcemy pokazać, jak bardzo ważne dzisiaj jest, aby przekazać młodemu pokoleniu wartości i wiarę, którymi my żyjemy. To jest olbrzymi ból, że młode pokolenie nie wchodzi w te wartości i często traci wiarę” – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej po pierwszej części Kongresu.

„Rośnie przepaść między pokoleniem młodym a pokoleniem starszym, jeśli chodzi o wiarę. Widzimy jakąś nieumiejętność przekazania wartości tradycyjnych, ważnych, chrześcijańskichˮ – powiedział bp Turzyński. Wśród rodzin polonijnych zauważył jednak „wielki entuzjazm i pragnienie znalezienia antidotum na problemy wynikające z podejścia do młodego pokolenia”.

„Podejmujemy zagadnienie miłości, która jest zasadą wychowania i mówimy o tym, że rodzina jest nadzieją ludzkości” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Mamy nadzieję, że to miejsce i prelegenci zainspirują rodziny do tego, by dawać sobie radę w trudzie pedagogicznym i trudzie przekazywania wartości” – dodał.

Kongres Rodzin Polonijnych odbywa się w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji „Marianum” w Carlsbergu. Rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Turzyńskiego. Następnie miała miejsce dyskusja na temat rodziny, która ma być silna Bogiem i dawać świadectwo życia. W czasie Kongresu, oprócz prelekcji, odbędą się też m.in. dwie sesje warsztatów dotykających relacji rodzinnych.

W Kongresie uczestniczy ponad 100 osób stacjonarnie oraz ponad 200 osób z różnych krajów w formie online, za pośrednictwem platformy Zoom. Reprezentowane są 23 kraje: Anglia, Austria, Australia, Belgia, Białoruś, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy.

BP KEP

 

BRAK KOMENTARZY