29 maja br. Poczta Polska we współpracy z Nuncjaturą Apostolską w Polsce wprowadziła do obiegu znaczek emisji „100. rocznica posługi przyszłego papieża Pawła VI w Nuncjaturze w Polsce”.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ zaznaczył, że „bohaterem tego spotkania jest człowiek, który został papieżem”. Przypomniał, że ks. Giovanni Battista Montini posługiwał w Nuncjaturze w Warszawie od maja do listopada 1923 roku.

Ks. prał. Pavol Talapka, chargé d’affaires a.i., zauważył, że ks. Montini patrzył na mieszkańców Warszawy i podziwiał ich wiarę. „W jednym z listów pisał, że polski duch zawsze znajdował schronienie w Kościele”. „Papież Polak nazywał Pawła VI swoim wielkim poprzednikiem i ojcem” – dodał.

 

Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek podkreślił, że „poprzez wydanie takiego znaczka honorujemy postaci ważne dla Polski”. Wyjaśnił, że w wydaniu filatelistycznym zostało wykorzystane zdjęcie ks. Montiniego z 1923 roku, a na kopercie wizerunek kanonizacyjny papieża Pawła VI.

Poczta Polska / BP KEP

 

Prezentacja znaczka upamiętniającego posługę Pawła VI w Polsce (Warszawa, 29.05.2023)