W Warszawie obradowała Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Uczestnicy spotkania podsumowali tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i powołali grupę redakcyjną materiałów na przyszłoroczny Tydzień. Rozmawiano również o obchodach 450. rocznicy Konfederacji Warszawskiej i innych wydarzeniach ekumenicznych w kraju i za granicą.

Posiedzenie komisji odbyło się 14 marca w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie. Poniżej publikujemy komunikat z obrad.

 

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
(14 marca 2023 r.)

 

W dniu 14 marca 2023 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie.

Obradom współprzewodniczyli: bp Andrzej Malicki (prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) oraz bp Jacek Jezierski (przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną). Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w zebraniu wzięli udział: bp Andrzej Siemieniewski i ks. Sławomir Pawłowski SAC. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej w zebraniu uczestniczyli: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny; zdalnie), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i ks. Grzegorz Giemza, dyrektor biura PRE.

Podsumowano ostatnie wydarzenia ekumeniczne, szczególnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Duże wrażenie wywarło nabożeństwo centralne, które miało miejsce w rzymskokatolickiej archikatedrze lubelskiej. Wspomniano także inne uroczystości, m.in. w Pasłęku, Elblągu i Legnicy. Rozpoczęto przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i powołano grupę redakcyjną materiałów przeznaczonych na ten Tydzień. Zwrócono także uwagę na dwudniowe upamiętnienie 450-tej rocznicy podpisania Konfederacji Warszawskiej. Przedstawiono relację ze spotkania Komitetu Ekumenicznych Dni Biblii oraz poinformowano, że Towarzystwo Biblijne w Polsce przygotowuje się do przeprowadzenia rewizji Biblii Warszawskiej. Przedstawiono informacje o wydarzeniach w duchu Global Christian Forum w Rzymie i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz relację z prac Polskiego Forum Chrześcijańskiego.

Bp Jacek Jezierski poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski delegowała w jego miejsce bp. Adriana Puta jako nowego przewodniczącego Zespołu KEP ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką.

Kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się 4 grudnia 2023 r. w Warszawie.

ks. Grzegorz Giemza