Księża Biskupi odpowiedzieli pięknie na to wezwanie, że Polonia też jest częścią Kościoła, ważną częścią polskiego Kościoła – zaznaczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który przewodniczy kursowi propedeutycznemu dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Kurs odbywa się od 25 do 26 czerwca, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W tegorocznym kursie uczestniczy 18 duszpasterzy: 17 księży diecezjalnych i jeden ksiądz ze zgromadzenia zakonnego. Księża udadzą się do Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, a także do Stanów Zjednoczonych.

„Cieszę się, że ci księża mają otwarte serca i chcą służyć. W ten sposób przygotowujemy ich tu przez dwa dni wykładami i takim spojrzeniem na specyfikę duszpasterstwa polonijnego” – powiedział bp Turzyński. Dodał, że w spotkaniu biorą udział także rektorzy Polskich Misji Katolickich z Anglii, Francji i Niemiec, którzy będą mówić o duszpasterstwie polonijnym „aby ta pewna inność nie była zaskoczeniem”.

„Dla księży, którzy wyjeżdżają do pracy w środowiskach polonijnych, ważne jest, by z jednej strony bardzo mocno podkreślać kontekst lokalny, w którym się znajdują, a więc miejscową kulturę, miejscowe zwyczaje i to, co wnosi miejscowy Kościół do Kościoła powszechnego, a z drugiej strony podtrzymywać polskie tradycje i to, co w polskim Kościele jest scalające zarówno polską wspólnotę, jak i to, co jest z naszej perspektywy ważne jako element przekazywania wiary” – stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, który spotkał się z uczestnikami kursu. „Z tej perspektywy wyrośliśmy i warto, by Polakom często o tej perspektywie przypominać” – zwrócił uwagę Rzecznik KEP.

Jednym z uczestników kursu jest o. Paweł Gomulak OMI, misjonarz oblat Maryi Niepokalanej, który wyjeżdża do posługi wśród Polonii w Belgii. „Jest trochę stresu, bo jest to zmiana kraju i specyfiki pracy, ale też duża nadzieja, zaufanie Bożej Opatrzności, a także otwartość na serca Polaków, bo Polonia jest rzeczywiście bardzo życzliwa”.

Podczas spotkania ks. prof. Józef Młyński, z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zapoznał uczestników kursu z tematem duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji. Ks. Młyński przyznał, że po 2014 roku, czyli po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wyjechało ok. półtora miliona Polaków. „Chcę pokazać, jak pracować z małżeństwami i rodzinami na emigracji, a jest to wielka potrzeba, bo te rodziny czekają” – zauważył. Dodał, że z rodzin, które wyjechały na emigrację do pracy, praktykujących jest ok. 10 proc. „Może by się wydawało, że to mało, ale każda osoba jest ważna. Każdej osobie trzeba pomagać, wspierać i być razem. Ośrodki polonijne Polskiej Misji Katolickiej są tym miejscem, tym centrum tworzenia duszpasterstwa rodzin i małżeństw na emigracji” – podkreślił.

BP KEP
Fot. BP KEP

Kurs propedeutyczny dla duszpasterzy polonijnych (Warszawa, 25.06.2024)