„Z pomocą Boga, który tak wiele tajemniczych sił natury oddaje do naszej dyspozycji przygotowałem to narzędzie, aby wierni na całym świecie czerpali pokrzepienie słuchając głosu Ojca Świętego” – mówił Guglielmo Marconi, wynalazca radia, kiedy zorganizowana przez niego w Watykanie papieska rozgłośnia rozpoczynała nadawanie swoich programów. Od 80 lat misję tę wypełnia też Polska Sekcja Radia Watykańskiego.

Jak mówił Marconi, niesiemy w świat, do naszych rodaków głos Ojca Świętego, jego nauczanie. Po raz pierwszy polski głos zabrzmiał w papieskiej rozgłośni już w 1931 r., miesiąc po inauguracji Radia. Jednak regularne programy w języku polskim były nadawane od 1938 r., od 24 listopada.

W czasie wojny i komunistycznej niewoli z Watykanu płynęły do Polski słowa pokrzepienia i wolności. Goszczący w Rzymie biskupi dzielili się na naszej antenie wrażeniami ze spotkania z Papieżem. Dla wielu z nich była to jedyna droga medialnego kontaktu z całym narodem…

Po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową staliśmy się głównym ogniwem łączności między Polską i Papieżem, o którą prosił Jan Paweł II. Wraz z upadkiem komunizmu Radio Watykańskie zagościło w polskich domach dzięki transmisjom w Polskim Radiu, Radiu Maryja i wielu rozgłośniach diecezjalnych.

Przez lata zyskaliśmy uznanie kolejnych Papieży. „Dzięki wam Papież jest bliżej Polski, a Polska bliżej Papieża” – mówił Jan Paweł II. Niektórzy z papieży dla naszych słuchaczy nauczyli się mówić po polsku.

Przed 5 laty z okazji 75. rocznicy polskiej redakcji Papież Franciszek przyjął nas na specjalnej audiencji i udzielił nam błogosławieństwa „na dalsze lata głoszenia prawdy Ewangelii i papieskiego nauczania”. Od trzech lat Radio Watykańskie należy do Dykasterii ds. Komunikacji, łączącej wszystkie media Stolicy Apostolskiej. Dziękując naszym słuchaczom za wierność i wielokrotnie okazywaną sympatię, jak Papież Franciszek prosimy, „nie zapominajcie o nas w swoich modlitwach”.

Vatican News

Foto: vaticannews.va

BRAK KOMENTARZY