Watykan w Radzie Bezpieczeństwa: Palestyna i cały Bliski Wschód

20-10-2016
1098

Kwestię palestyńską można rozpatrywać wyłącznie w kontekście krytycznej sytuacji, która uderza w cały Bliski Wschód, wychodząc także poza granice tego regionu. Podkreślił to przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku na otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa o sytuacji na Bliskim Wschodzie z uwzględnieniem Palestyny.

Abp Bernardito Auza wyraził ubolewanie z powodu ciężkiej sytuacji humanitarnej ludności palestyńskiej i ciągłych niepowodzeń rokowań palestyńsko-izraelskich. Raz jeszcze przypomniał stanowisko Watykanu, że rozwiązanie konfliktu w Ziemi Świętej przez pokojowe współistnienie tam dwóch państw – izraelskiego i palestyńskiego – jest najbardziej obiecujące.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że Bliski Wschód, kolebka wielu cywilizacji i miejsce powstania judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu, stał się teatrem niewiarygodnej, wprost nieludzkiej brutalności. Narusza się tam na wiele sposobów międzynarodowe prawo humanitarne. Wyniszcza się mniejszości etniczne i religijne. Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ przypomniał apele Ojca Świętego w sprawie sytuacji Aleppo i innych miejsc w Syrii. Wezwał Radę Bezpieczeństwa, by doprowadziła wspólnotę międzynarodową do położenia kresu przelewowi krwi i zniszczeniom, jak też przemocy z powoływaniem się na Boga. Przypomniał, że jedyną możliwą drogą do pokoju jest dialog.

ak/ rv

Powered by WPeMatico